E enjte, 3 Dhjetor, 2020
8 C
Tirana

“Shumica e rasteve në Tiranë e Krujë”, “Zëri i Amerikës” bën bilancin e koronavirusit

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Në Shqipëri për të tretën ditë radhazi, rastet e reja me COVID 19 janë në nivele relativisht të ulta, pas një rritje të ndjeshme javën e shkuar. Të dhënat e sotme të ministrisë së shëndetësisë flasin për 16 të prekur, nga të cilët 9 vetëm në kryeqytet, ku deri më tani janë 318 personat e infektuar që kur u rregjistrua rasti i parë.

Pesë raste të tjera i përkasin Krujës, vatra e cila shpërtheu javën që shkoi, duke bërë që deri më tani të numërohen 102 të prekur. Një tjetër rast është në Berat dhe 1 në Shkodër, zona e dytë për nga numri i të infektuarve, 108 deri sot në mesditë.

Në nivele të qëndrueshme vijon të mbetet situata në të dy spitale që trajtojnë të sëmurët me koronavirus. Në total janë 33 të shtruar, nga të cilët 2 në gjendje të rënduar dhe 10 të tjerë që po ashtu janë në terapi intensive. “Në shërbimin Infektiv aktualisht janë 27 të shtruar, 6 pacientë janë në terapi intensive. Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 6 pacientë të shtruar, 2 pacientë janë në terapi intensive në gjendje më të rënduar”, bëri të ditur Eugena Tomini e Institutit të Shëndetit Publik. Mes të shtruarve në spitalin Infektiv janë dhe 3 ushtarë shqiptarë të infektuar në Kosovë ku ata shërbejnë si pjesë e trupave shiptare në misionin e KFOR-it.

Lexo edhe :   ''Tërmeti dhe pandemia goditën ekonominë shqiptare''/ FMN: Tkurrje 7.5% në 2020

Të dhënat e sotme tregojnë se numri i personave të shëruar, ka qenë më i lartë se ai i rasteve të reja. Në total deri tani janë 455 qytetarë që kanë rezultuar negativë në dy teste radhazi, një shifër ndjeshëm më e lartë se ajo e të infektuarve aktivë, 281. /VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ PSG hakmerret ndaj Junajtid, zbaviten Juventus dhe Barcelona

Kanë përfunduar 6 sfidat e parafundit të Ligës së Kampionëve, të zhvilluara mbrëmjen e sotme, ku u regjistruan në total plot 19 gola. PSG ka...

Koronavirusi/ Gjermania do t’i zgjasë masat parandaluese deri në 10 janar

Qeveria në Gjermani ka marrë vendim që bllokimi të zgjasë deri në 10 janar. Sipas mediave të huaja, kancelarja Angela Merkel bëri të ditur vendimin...

‘E shoh veten në Kuvend’/ Pano Soko: S’dua të jem në pushtet, por në opozitë

Kandidati i “Nismës Thurje” Pano Soko ka deklaruar se nuk e kërkon pushtetin, por do që të jetë në opozitë. Në një intervistë për Report...

Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%. Ekspertja e kundërshton

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 shkaktuan një goditje të ekonomisë shqiptare, dhe vuri në pah mos-përgatitjen e duhur të...

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi

Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të gjithë botën gjatë...