E mërkurë, 16 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Maqedonia e Veriut kritikon BE-në: Nuk na ndihmoi me vaksinat

Ministri i Jashtëm i Maqedoniës së Veriut, Bujar Osmani tha se Bashkimi Evropian duhet të bëjë më shumë për të ndihmuar vendin e vogël të Ballkanit të marrë vaksinat Covid-19.

Gjatë një vizite në Paris ai ka thënë se vendi i tij kishte qenë në gjendje të fillonte një fushatë modeste vaksinimi falë dhurimeve të disa mijëra dozave të vaksinave nga Serbia, shkruan Barrons.

Por ai shprehu keqardhje për mungesën e ndonjë ndihme të BE-së, duke thënë se Brukseli po dërgonte mesazhin e gabuar në Ballkan duke lënë rajonin pa vaksina.

Po ashtu, Osmani tha se Maqedonia e Veriut vitin e kaluar kishte porositur dhe paguar 800,000 doza të vaksinave Astra Zeneca përmes sistemit Covax të Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe pagoi 800,000 doza të tjera nga grupi Pfizer direkt por asgjë nuk ka ardhur në Maqedoni ende”

“Çdo ditë që po vonojmë vaksinat vë më shumë njerëz në rrezik, veçanërisht ata të prekshëm. Qeveria e tij po përpiqej të siguronte vaksinat kineze, me 200,000 doza Sinopharm që priten në ditët në vijim,” u shpreh ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

10 shprehje nga Gynter Gras, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Edhe librat e këqij janë libra, kështu që janë të shenjtë". "E di që Sot të gjitha gjërat kanë sy, se asgjë nuk kalon pa...

Ministri i Jashtëm kroat: Jem krah Kosovës për njohje nga 5 shtete të BE

''Do jemi në krah të Kosovës që të njihet edhe nga pesë vendet që nuk e njohin ende.'' Ministri i Jashtëm i Kroacisë, Gordan...

Kim Jong Un e pranon: Koreja e Veriut po vuan nga kriza ushqimore

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un deklaroi se vendi po përballet me një krizë ushqimore, për shkak të përmbytjeve, situatës së pandemisë...

Takimi me Kurtin/ Vuçiç: Mbase e fyeva, por nuk pendohem

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, ka folur për takimin e djeshëm që pati në Bruksel, me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Në një konferencë për...

Twitter-i bllokoi Presidentin e Nigerisë, ai bllokon Twitter-in në Nigeri

Në mëngjesin e 5 qershorit, 23-vjeçarja Farida Garba (pseudonim)  hapi aplikacionin e saj Twitter për të zbuluar se, si dhe 39 milion përdorues të...