E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Mandatet e PS-së me sistemin e ri elektoral

Nga: Eduard Zaloshnja

Edi Rama nuk këmbënguli kot që koalicionet shumë-listore (të tipit lokomotivë me shumë vagona të vegjel pas) të hiqeshin nga Kodi zgjedhor. Një sistem elektoral që lejon vetëm koalicione një-listore (jo shumë-listore) i vjen për shtat Ramës, sepse edhe me 45% të votës popullore (nga 48.2% që mori PS-ja më 2017), PS-ja mund të sigurojë 71 mandate.

Në fakt, bazuar në sondazhin më të fundit FBA (https://followbusinessalbania.com/fba-poll-ps-53-1-the-rest-46-9-eduard-zaloshnja-from-a-poll-commissioned-by-follow-business-albania-with-2200-interviewees-interviews-face-to-face-in-the-field-and-with-phone-cellular-calls/), PS-ja në fund të shtatorit do të merrte 53.1% të votës popullore (nqs zgjedhjet do të sishin zhvilluar në fund të shtatorit).

Dhe duke përdorur të dhënat e hollësishme të atij sondazhi, për një analizë statistikore me 100 mijë simulacione, më rezultoi se në pothuaj 80 mijë simulacione, PS-ja do të kishte marrë 72-74 mandate në shtator, sipas sistemit të ri elektoral (shihni grafikun shoqërues).

Seç do të ndodhë deri më 25 prill, mbetet për t’u parë, por fillimisht të presim nëse Rama do të ndryshojë mendje pas kthimit në Kuvend të Kodit Zgjedhor nga Presidenti Meta (e sigurtë) dhe trysnisë së kancelerive perëndimore për rikthimin e koalicioneve shumë-listore (s’i dihet)…

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...