E premte, 30 Tetor, 2020
14 C
Tirana

Rudina Hajdari nuk ka ikur nga ‘Nisma Thurje’, Rezart Prifti sqaron të vërtetën

Më të lexuarat

Erdogan sulmon Europën: Zëri i botës myslimane ngrihet kundër mëkateve tuaja

“Kundër Europës mëkatare, zëri i vetëm që po ngrihet sot është zëri i botës myslimane''. Kështu u shpreh Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan në hapjen...

Sulm terrorist në Francë, dy të vdekur e disa të plagosur (FOTO-VIDEO)

Një sulm me thikë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në Nice të Francës, pranë kishës së Notre-Dame, ku për pasojë kanë...

E rëndë/ Futbollisti 31-vjeçar gjendet pa jetë në një parking makinash

Futbollisti 31-vjeçar, Nam-Çun Kim është gjetur i vdekur mëngjesin e sotëm në një parking makinash. Dyshohet se mbrojtësi që aktivizohet me klubin e Seul është...

‘Ethet’ e zgjedhjeve/”Nuk shikoj asnjë pengesë që të bashkëpunojmë me Topallin”

Teksa ‘ethet’ e afrimit të zgjedhjeve po ndihen nga protagonistët politikë, ka edhe nga ato qëndrime surprizë. Fabian Topollaj, përfaqësues i Bindjes Demokratike, deklaroi...

‘Nuk ka qeveri e as opozitë’, Jozefina Topalli prezanton partinë e re

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli ka prezantuar forcën e re politike të kryesuar prej saj. Partia më e re që do garojë më 25 prill, quhet ‘Lëvizja...

“60 minus 15 bëjnë 50”/ Nuk ndalen gafat e Bashës (VIDEO)

Rama ka pikasur një tjetër gafë të kryedemokratit Basha. Siç duket, kryeministri ka qenë duke ndjekur konferencën e sotme për mediat të kryedemokratit. “Ahahaha o...

Rënie e lehtë e numrit të rasteve të reja, spitalet të tejmbushura

Dita e sotme ka shënuar një ulje të lehtë të numrit të infektuarve me Covid-19 në vend. Në 24 orët e fundit, janë konfirmuar 275...

“Deti në Hagë”/ Ministri grek zbulon marrëveshjen me Ramën, Metën dhe Bashën

“Marrëveshja mes Athinës dhe Tiranës për të apeluar së bashku në Hagë për përcaktimin e kufijve detarë, përveç se është një mesazh ndaj Ankarasë,...

Skandali/“E arrestuan se përqeshi Ramën”, Manjani del me thirrjen urgjente

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar lidhur me shoqërimin në polici të një gruaje 45-vjeçare, pasi kjo e fundit ka qeshur gjatë një...

U shtir si Ardit Gjebrea në mesazh, i mori dy mijë euro biznesmenit me WhatsApp

“Jam në lëvizje duke bërë emision, por nëse mundesh t’i japësh një mikut tim 2 mijë euro”. Në mes të një bisede në WhatsApp...

Sot në media qarkulloi lajmi mbi largimin e deputetes Rudina Hajdari nga ‘Nisma Thurje’. U përfol për një distancim që pretendohej se kishte bërë ‘Nisma Thurje’ nga deputetja Rudina Hajdari, e cila nuk ka mundur që të bëjë dot asgjë për të penguar mazhorancën për të kaluar dryshimet në Kod.

Lajmin në fjalë e njoftoi një nga themeluesit e ‘Nismës Thurje’, Pano Soko, i cili ka konfirmuar zërat e ndarjes së rrugëve me Hajdarin. Por përkundrejtë kësaj deklarate, pedagogu i ekonomisë, Rezart Prifti, njëherësh një nga përfaqësuesit e ‘Nisma Thurje’, thotë krejt të kundërtën.

Referuar “ndarjes” me deputeten Rudina Hajdari, Prifti shprehet se në Lëvizjen Nisma, njerëzit janë të lirë dhe nuk përjashtohen, sikundër ndodh në Partinë Demokratike dhe Socialiste.

Në një intervistë për A2, ai hodhi poshtë zërat për largimin e Hajdarit. “Ishte një fake news i paparë. Ishalla nxjerrin ndonjë lajm tjetër se duhet. Por jo, Rudina nuk ka asnjë largim. Këto janë terma tipikë të politikës së vjetër. Atëherë të ngrinte Berisha, të shkrinte Rama. Ç’janë këto psikopatira? Kush të përjashton sot?

Lexo edhe :   Votimi i Kodit Zgjedhor, Bardhi: Rama nuk ndryshon nga Lukashenko

Ti vjen e ikën si të duash. Është një hapësirë e lirë mendimi. Ne jemi të mendësisë së lirë. S’jemi në PD ku përjashtohesh e të mbyllin gojën, as në PS ku të shan baba me 7 breza. As nuk perceptohen këto fare, ndaj dhe fake news është tipik i politikës së vjetër.

Na i bënë barrierat e hyrjes në treg edhe më të mëdha nga ç’ishin. Por kjo tregon që këta ujq të zgjebosur kanë frikë. Dhe e shohin këtë si të vetmen formë të një treni paqeje që kushedi ku po shkon dhe kushedi po na prish punë”, shtoi Prifti.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nuk përmbahet Meta: Kam aq fuqi, sa Rama mos të ketë vrimë ku të futet

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka shpërthyer si kurrë më parë në sulme dhe fyerje ndaj kryeministrit Edi Rama. Ai e ka kërcënuar duke thënë...

Shpërblimi i fundvitit? Beqaj tallet me pensionistët

Edhe pse akuzohet për disa afera me tendera në shëndetësi, Ilir Beqaj prej kohësh me deklaratat e tij, është tallur me shqiptarët. Pak kohë më...

Meta shpërthen ndaj Ramës: Mos guxo të provokosh trazira në vend

Presidenti i Republikës, Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama prej kohësh kanë një përplasje politike ndërmjet tyre, ku e fundit ishte ajo për Kodin...

Marrëveshje me Ramën? Topalli zbulon bisedën me kryeministrin

Ish-kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, u përfol në media se do të bënte marrëveshje me kryeministrin Rama për t’u bërë presidente pas zgjedhjeve të...

”Vëlla, nuk e dija që ishe shqiptarʺ/ Reagim tipik i Mustafit në “Instagram”

Shkodran Mustafi, mbrojtësi me origjinë shqiptare prej disa vitesh aktivizohet në radhët e skuadrës londineze të Arsenalit. Megjithëse përfaqëson Gjermaninë nuk e ka fshehur asnjëherë...