E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Lubjanka, selia famëkeqe e KGB-së sovjetike

Ky vend ka shërbyer si qendra e policisë sekrete ruse, që nga koha e Katerinës së Madhe. Pas Revolucionit të vitit 1917, bolshevikët e shndërruan në një burg të madh. Miliona njerëz u morën në pyetje, dhe u torturuan në qelitë e Lubjankës.

Më pas ata vriteshin ose dërgoheshin në kampet e punës në Siberinë e largët. Gjatë viteve 1923-1953, vlerësohet se përmes këtyre metodave u eliminuan gati 4.2 milionë njerëz nga KGB. Për ta mbajtur nën terror popullatën, arrestimet kryheshin zakonisht natën, ndërsa ata që e shihnin se po çoheshin në Lubjanka, humbnin çdo lloj shprese për të mbijetuar.

Spastrimet nuk kursyen as shkrimtarët dhe shkencëtarët më të njohur. Një vit pas rënies së Bashkimit Sovjetik, oficeri i KGB-së Vasili Mitrokin dezertoi dhe u dorëzoi britanikëve më shumë se 20.000 faqe me informacione sekrete, që tregonin në detaje terrorin e shërbimit sekret komunist. Lubjanka funksionon ende sot, si selia e shërbimit sekret rus, FSB.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...