E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Macron i fiksuar pas gruas, s’rri më shumë se 90 minuta pa e marrë në telefon

Një biografi e re ka hedhur dritë mbi lidhjen shumë intensive midis presidentit francez Emmanuel Macron dhe gruas së tij Brigitte.

Gazetarja francez Gaël Tchakaloff, 49-vjeç, e cila ka qenë mike me Macron që nga viti 2016, i ndoqi nga afër për një vit e gjysmë para se të shkruante Tant Qu’on Est Tous les Deux (Sa kohë që jemi bashkë), një biografi e cila ishte botuar në Francë javën e kaluar.

Libri, i cili nuk ishte zyrtarisht i autorizuar, por përfshin citime nga Brigitte Macron, 68-vjeç, si dhe nga bashkëpunëtorët e presidentit francez, 43-vjeç, dhe gruas së tij, e portretizon çiftin si të lidhur ngushtë, që nuk bëjnë asgjë pa njëri-tjetrin.

Tchakaloff, e cili tha në libër se ishte ‘magjepsur’ nga historia e dashurisë së Macron, zbuloi se presidenti francez telefonon gruan e tij çdo një orë e gjysmë.

Ndërkohë, burime anonime pranë çiftit iu hapën Tchakaloff për lidhjen e Emmanuel dhe Brigitte, me njërën që e quajti Zonjën e Parë “të përkushtuar ndaj suksesit të burrit të saj” dhe duke kujtuar shfaqjet e tyre shumë të dukshme publike të dashurisë në ditët e para të romancës së tyre, kur Macron ishte në universitet.

Nëna e presidentit, Francoise Nogues, gjithashtu foli ekskluzivisht me autoren për miqësinë e saj të ngushtë me Brigitte.

Tchakaloff, e cila ka një marrëdhënie të ngushtë me Macrons, veçanërisht me Brigitte, zbulon në librin se ajo fillimisht ishte në listën e zezë nga ekipi i presidentit, pasi ajo njoftoi synimet e saj për të shkruar një libër për presidentin francez.

Sidoqoftë, përmes miqësisë së saj me zonjën e parë franceze, ajo arriti të fitojë presidentin dhe iu dha mundësia për të ndjekur Macron dhe gruan e tij kudo ku shkuan.

Duke shkruar për Le Point, botimi me të cilin ajo ndau një ekstrakt të librit para botimit, Tchakaloff tha: “Asnjëherë nuk kalon një orë e gjysmë pa folur ata me njëri -tjetrin.

Ata kanë një orar të përbashkët. Ata e dinë minutë pas minuti se çfarë po bën tjetri. Ata janë të bindur se të qenit çift rrit individualitetin”, shtoi ajo.

Në libër, ajo iu drejtua Macronit: “Ju shkoni në shtrat pas një debati të plotë me gruan që është e dashuruar me ju. Ndonjëherë ajo është duke fjetur dhe nuk dëgjon fare atë që po i thoni. Por shumicën e kohës ajo ju pret”.

Autorja shtoi se presidenti francez rrallë largohet nga gruaja e tij, kur merr pjesë në fejesa së bashku, diçka që argëton Brigitte.

Zonja e Parë i bëri shaka autorit se do ta “thoshin” nëse largohet nga burri i saj për një kohë të gjatë.

Tchakaloff bisedoi me këshilltarin special të presidentit Pierre-Olivier Costa, i cili punoi ngushtë me Brigitte Macron në atë që quhet ‘krahu i zonjës’ i Pallatit Elysée, dhe shpjegoi se Zonja e Parë është bërë më thelbësore për punën e Presidentit gjatë gjithë pandemisë.

Brigitte Macron gjithashtu citohet drejtpërdrejt në libër, duke folur për përgjegjësitë e saj si zonjë e parë dhe lidhjen e saj me burrin e saj.

“Për sa kohë që ne jemi bashkë, gjithçka do të jetë mirë. Lidhja jonë u krijua që nga dita e parë, si të ishte e qartë. Njerëzit nuk e kuptojnë, sepse shoqëria ka të bëjë me individualizmin”, i tha ajo autores në telefon.

“Por “çifti” nuk e prish individualitetin e dikujt, e bën atë më të fortë, e respekton atë. Çiftet që kanë historinë tonë, shtigjet tona gjithçka kemi kaluar, mbase nuk ka shumë prej tyre ”, shtoi ajo.

Zonja e parë franceze gjithashtu pranoi për Tchakaloff se zgjedhja e Macron për të kandiduar për president kishte qenë ‘e vështirë’ për çiftin dhe familjen e tyre, por ajo nuk hyri në shumë detaje.

Brigitte, e cila mësoi letërsi dhe teatër në shkollën e mesme të Macron kur ai ishte 15 vjeç – kur ata u takuan – gjithashtu tha se ajo mendonte se burri i saj do të përfundonte të ishte një “komedian, një shkrimtar ose një artist”, jo një kryetar shteti.

Një shok anonim i shkollës së mesme kujtoi se pa lidhjen midis Emanuelit, atëherë një student i shkëlqyer, dhe Brigitte, e cila ishte atëherë e martuar.

Ajo tha se ishte pothuajse e sigurt se asgjë nuk ndodhi ndërsa Macron ishte adoleshent, por ishte e qartë se Presidenti i ardhshëm ishte i dashuruar me mësuesen, 25 vite më e madhe se ai.

Burimi i lajmit: Dailymail. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...