E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Rama nuk përmbahet: Partitë japin shembujt e tangërllëkut!

Kryeministri Edi Rama, gjatë fjalës në Asamblenë Kombëtare të PS nuk i kurseu as kritikat ndaj të vetëve. Ai ka bërë ‘autokritikë’ duke thënë se partitë politike sipas tij japin shembullin më të keq të vulgaritetit dhe tangërllikut për qytetarët.

Rama ka shigjetuar strukturat organizative të Partisë Socialiste, ndërsa tha se duhet që të alarmohen për të ardhmen dhe rolin e kësaj partie. Kreu i qeverisë ceku edhe problematikën e punësimit në shtet.

“Në këtë kohë kur jeta e fëmijëve tanë është e kërcënuar për shkak të zhytjes në mbrrokullat që e transferojnë trurin gjetkë, të shkojë duke rënë. Në vend që të jenë shëmbëlltyra të aktivizit, partitë u japin qytetarëve shëmbujt më të shëmtuar të vulgaritetit të tangërllëkut, të provincializmit. Nëse duam të kemi parti pas 10 vitesh, njësohen me vlerat dhe qëllimet e saj në veprim, jo thjesht në parim. Pranimi nga ana jonë këtu dhe përgjegjësia është e jona në rradhë të parë. Si fakt i kryer dhe i pakthyeshëm i PS, vetëm si makineri elektorale e bën të pamundur aktivizimin e saj. Të mësojmë nga arritjet dhe gabimet e gjeneratës. Partia jonë duhet të gjejë një proces edukimi politik vullnetar… Të mësojmë jo vetëm përmes trumpletës eja mblidhuni këtu- këtu se fillojnë zgjedhjet. Në rradhë të parë lidhet me secilin prej nesh me forcën dhe shembullin. Nëse fjala sado e bukur nuk lidhet me fytyrën, nëse zëri nuk lidhet me figurën, nëse të gjithë të tjerët shkojnë pas fjalës duke lënë pas fytyrën janë zero!

Do ta ripërsëris po do ta dëgjoni deri në bezdi sepse nuk do të dorëzohem në këtë pikë, se di a do ia dal por s’do dëgjohem. Sa herë që i hyjmë kësaj pune, fjala nuk është punësimi në shtet i anëtarëve apo i krushqisë së anëtarëve. Si sjell asgjë të re PS, veçse një pikë tjetër uji vazhdon gërryen themelin e saj. Si mund të harroj që anëtarësia e PS është vetëm 1/8 e zgjedhësve të saj. Ne duhet të alarmohemi sot për të ardhmen dhe rolin e kësaj partie. Nëse punësim në shtet nuk është karremi është teoria jo e atyre që udhëheqin, por e atyre që udhëhiqen dhe merren për hunde nga inertësia e një tërësie njerëzish të mbetur pa udhëheqësa, jo për udhëheqës fizik por për forcën udhëheqëse”, deklaroi Rama.

Lexo edhe :   Meta shpërndan dekorata në "21 Janar", Rama: Tallet me qytetarët!
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zgjedhjet e nxehta të 6 marsit, 10 pritshmëritë për 6 bashki

Nga: Roland Qafoku Vendimi për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit më shumë duket si një pushim i detyruar i kërkuar nga trajneri në...

Recitoi mes dëborës/Meta: Vargjet e mia shqetësuan çunat e “Ballkanit të Hapur”

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, është pyetur nga gazetarët sot për recitimin që bëri së fundmi në Korçë, ndërsa në qytetin juglindor kishte nisur...

Meta i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” Ramës

Pa humbur kohë, presidenti Meta i është përgjigjur thumbave të kryeministrit Rama. Presidenti Ilir Meta i ktheu përgjigje deklaratave të Ramës, se më 6...

“Kreu i FSHF”, Meta: Dënoj çdo ndërhyrje të politikës, që synon shantazhimin!

Ndërsa foli për mediat pas homazheve te shtatorja e Ismail Qemalit, në bulevardin Dëshmorët e Kombit, Kreu i Shtetit, Ilir Meta është prononcuar edhe...

U ekzekutua nga një i mitur për hakmarrje, zbardhet ngjarja e rëndë në Lezhë

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Lezhën. Një person është qëlluar për vdekje në fshatin Manati. Bëhet me dije se ka ndërruar jetë Lekë...