E enjte, 2 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Luftoi 12 ditë, shqiptari humb jetën nga koronavirusi në SHBA

Më të lexuarat

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

Mjeku humbi betejën me pandeminë, Manastirliu lëshon thirrjen e fortë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë një thirrje të fortë, pas ndarjes nga jeta të mjekut të njohur Arjan Pushi. Teksa e demostron...

Mbrëmje private tek Ambasada, Yuri Kim bën bashkë Ramën, Metën dhe Bashën

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim duket se do bëjë bashkë Ramën, Metën dhe Bashën! Një mbrëmje private thuhet se do të organizohet në...

Semsrott: Janë grabitur zyrat e deputetëve në Parlamentin Evropian

Më shumë se 50 eurodeputetëve në Parlamentin Evropian iu janë vjedhur kompjuterët, tabletët dhe sende të tjera në zyrat e tyre. Ngjarja është regjistruar në...

Projekti i rrugës Milot-Fier/ Teliti: Një udhëtim vajtje–ardhje do na kushtojë 17.4 euro

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Rama se është paracaktuar se nga kush do të fitohet projekti i rrugës Milot – Fier që u prezantua sot. Përfaqësuesi...

U rekomandua hapja e kufijve, por u hoqën nga lista/ DW: Tri elementet që penalizuan Shqipërinë

Komisioni Evropian vendosi që të mos hapë kufijtë me katër vende të Ballkanit Perëndimor, ndonëse rekomandimet e mëparshme ishin pozitive. Serbia dhe Mali i Zi...

Dokumenti/ Rama nënshkruan personalisht tërheqjen e padisë ndaj Haradinajt

Kryeministri Edi Rama e ka tërhequr zyrtarisht padinë për shpifje ndaj ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Aktvendimi ku konstatohet tërheqja e padisë është publikuar nga...

Deputeti shqiptar: Rama po dëbon grekët nga Himara për të sjellë 30 mijë turq

Deputeti Ligoraq Karamelo, është shprehur se grekët e Epirit të Veriut po përballen me momente të vështira, për shkak të politikave që po ndjek...

Prokuroria e Serbisë ngre akt-akuzë kundër një shqiptari

Prokuroria e Serbisë ka ngritur një aktakuzë për krime lufte ndaj shtetasit kosovar, Nezir Mehmetaj. Lajmin e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, vëllai...

Tërmet në Korçë rreth orës 04:30 të mëngjesit

IGJEUM bën me dije se një tërmet është regjistruar në orën 04.23 të mëngjesit të sotëm në Korçë. Sipas të dhënave të bëra publike nga...

Një mësues shqiptar ka humbur jetën nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Jani Depo, 86 vjeç kishte 12 ditë që luftonte me virusin vdekjeprurës, por ditën e hënë ai ka humbur jetën për shkak të komplikacioneve të shkaktuara nga COVID-19.

Lajmin e kanë bërë të ditur fëmijët e tij përmes një postimi në Facebook. Po ashtu n rrjetet sociale kanë reaguar edhe disa banorë të zonës së Sinicës, ku ai shërbeu si mësues gjatë kohës që ishte në atdhe.

Mesazhi i fëmijëve

Me hidherim te thelle u njoftojme se me 6 Prill, 2020 me 9:15 pm, u nda nga jeta ne moshen 86 vjecare njeriu yne i shtrenjte, babai i perkushtuar, bashkeshorti i denje, gjyshi i dashur, vellai i kudo gjendur, mesuesi i palodhur, miku i urte, dhe shoku i mire JANI DEPO.

Lindi me 4 Janar 1934 ne Sinice, Korce. Tere jeten punoi mesues ne vendlindjen e tij.
I shtruar ne spital prej 12 ditesh, megjithe perpjekjet e vazhdueshme te mjekeve, nuk mundi te mbijetoje komplikacioneve te virusit te padukshem.

Prehu ne paqe babai im i shternjte! Do te mbetesh gjithnje shembull i perkryer dhe i paharruar per ne vajzat e tua te, mbesat, nipat, vellain, dhe motrat, te afermit e shoket. Do te kujtojme cdo dite per jeten plot drite qe na dhe. Jemi krenare per Ty babai yne i dashur per dedikimin tend ndaj familjes. Nje bashkeshort model, prind shembullor dhe mesues i devotshem per ne nxenesit e tu. Asnjehere nuk mendove per veten tende, gjithnje per te tjeret edhe ne momentet e fundit.

Do te na mungosh shume, por ne femijet e tu, do ta mbajme me nder emrin tend, do te percjellim te femijet tane kulturen e larte, qytetarine dhe vlerat patriotike me te cilat na rrite dhe na edukove si prind dhe si mesuesi yne. Kjo eshte vetem ndarja fizike qe te gjithe do ta kemi, por ne do te jemi bashke gjithnje, ne kete jete dhe ne ate te perjetesise. Na dhemb ky largimi yt kaq i papritur dhe i dhunshem nga armiku vdekjeprures. Ishe dhe do jesh simboli I paqes dhe miresise per ne. U prefsh ne paqe babai yne i shternjte dhe i perjetshem do te jete kujtimi tend.

Miq te dashur, Ju falenderojme dhe u jemi mirenjohes per gjithcka keni bere per ne keto dite plot stress dhe dhimbje. Na keni dhene force dhe mbeshtetje me interesimin tuaj te perditshem, me perkujdesjen dhe respektin e madh qe na keni ofruar. U jemi mirenjohes per jete.

Ne kete kohe te veshtire, shqetesimi yne i madh jeni ju miqte tane te shtrenjte. Deshirojme qe te gjithe te jeni mire, te ruheni dhe beni shume kujdes per te mos u infektuar nga ky virus i mallkuar. Te mos lejojme ne asnje forme e menyre qe virusi te perhapet ne familje tona dhe shoqeri. Beni shume kujdes!

Mesazhi i zones se Sinices

Me hidherim te thelle mesuam lajmin e hidhur te ndarjes nga jeta te mesuesit,tone te dashur Jani Depo. Lajmin e hidhur e ndane tre vajzat e tij, ne facebook. Duam te japim ngushellimet tona me te perzemerta mesueses tone te dashur Arthimi, tre vajzave Mirela, Albana, Edlira, nipit, mbesave, rrethin familjar ku mesuesi u rrit. Te rroni e ta kujtoni Mesuses Janin !!! Me mendje e zemer bashkohemi me ju ne kete hidherim. Gezime e damsa te keni gjithemone.

Lexo edhe :   Dëshmitë kontradiktore/ Pse Manastirliu mohoi dje ndarjen nga jeta të mjekut?
Lexo edhe :   “Sot jam në ditën e nëntë”, Berat Buzhala tregon përjetimet e pandemisë

Mesues Jani nje prind,profesor,bashkeshort,i folur,qeshur,goje mjalte, i perkryer ne te gjitha drejtimet. Miq, shoke, nxenes per breza me rradhe qe mesuesi yne edukoi, pranoni ngushellimet tona, gjithashtu prehuni per mesusesin tone te dashur. – Mesuses Jani nje njeri i palodhur per te edukuar breza me rradhe, me punen,njohurite e tij nuk ishte vec mesues, por ishte dhe nje prind i dyte per qindra nxenes qe me dashuri e mencuri percillte dituri ne mendjet tona.

Mesues Jani fjalet qe mund te shkruajme per ty jane pak. Ti ishe nje prind i perkryer jo vetem per vajzat tende, mbesat qe te shkelqyen dhe ne universitetet me me emer dhe ne Amerike, per nipin tend qe vazhdoi rrugen tuaj te jape dije per brezat e ardhshem, nje bashkeshort model per gjithe familjet , jo vetem ne Sinice po dhe jashte saj.

Mesues Jani lum kush mori dije nga ty,ne nxenesit e tu dhe gjthe miqte,shoket,familja,fshati ku ti u rrite dhe ja kushtove jeten tende jemi krenare qe te njohem.Frymen e dijes qe percolle tek ne nxenesit, te japim fjalen qe do e percjellim tek femijet tane. Mesues Jani Faleminderit per punen e palodhur qe bere nder vite per fshatin tone.Ti mbaje fjalimet per cdo hdherim ne fshatin tone, kujtimet vijne ne mendje kur thurnim kurrora me gjethe barslemi dhe lule te fresketa kur njerezit tane te dashur ndaheshin nga jeta, Fjalimin per ta Ti e qaje e thurje me shume dashuri dhe respekt. Puna qe Ti bere per fshatin tone nuk ka limt dhe fjale qe ta pershkruajme.Aktivitetet qe ti beje me shkollen ne ate kohe kur fshati kishte nevoje jepje maksimumin qe cdo gje te behej e shkelqyer, Ti ishe i pari kudo.

Lotet rrjedhin ne faqe..pse o i shkrete virus more Mesuesin tone te dashur ne kete kohe te veshtire ku miqte dhe shoket nuk japin dot lamtumiren e fundit, ashtu sic i kishte hije nje heroi te vertete te fshatit tone,qe jeten e tij ja dedikoj fshatit, nxenesve te tij qe te jepte dije, edukim, mencuri, Po virusi brutal pati force dhe te mori ty fizikisht po nuk ka guxim dhe force te te mare ty nga zemrat tona shpirterisht se Ti do ngelesh H E R O i D I J E S .per ne.

Mesues i dashur ti ike fizkisht,po emeri jot eshte ne zemrat tona si nje model per ne te gjithe.Te luftosh me arme je hero dhe Ti je Hero se arma jote ishte pena, dituria jote qe percolle ne qindra nxenes, Ti je H E R O i D I J E S per fshatin tone.

Zoti e ndricofte shpirtin tend lart ne qiell,si nje Yll qe gjithemone do percjellesh miresi ne zemrat tona.

Te gjithe miq,shoke,nxenes,kudo qe jemi te perhulemi TY MESUES I DASHUR ME RESPEKT, DASHURI, MIRENJOHJE!!!

JE HERO I DIJES per Fshatin tone SINICE .

F A L E M I N D E R I T

R E S P E K T

M I R E N J O H J E

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tre viktima nga koronavirusi në Shqipëri, gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën nga koronavirusi, edhe 3 persona të tjerë. Bëhet fjalë për një 63...

Rritet ndjeshëm numri i rasteve me koronavirus në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 82 raste të reja me koronavirus. Shpërndarja gjeografike e rasteve është...

Nuk bindet Gjuzi: Do e shkel përsëri rregulloren /Ruçi: Je i sëmurë

Deputeti Kujtim Gjuzi ka komentuar vendimin e dhënë nga Byroja e Kuvendit për t’u përjashtuar nga seancat parlamentare. Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Gjuzi...

Drafti final për Reformën Zgjedhore/ Murrizi: Nuk do merrni asnjë votë nga opozita

Deputeti Myslim Murrizi e ka cilësuar draftin e reformës zgjedhore të përcjellë në Kuvend si të njëanshëm. Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Murrizi tha...

Babai i Boris Johnson ‘kundërshton’ të birin, niset me pushime në Greqi

Babai i kryeministrit britanik, Boris Johnson, ka injoruar rekomandimet e qeverisë dhe është nisur për pushime në Greqi. Qeveria britanike ka rekomanduar qytetarët britanikë që...