E mërkurë, 12 Gusht, 2020
27 C
Tirana

Lubonja: Shqipëria po shkon drejt vendosjes së regjimit autoritar

Më të lexuarat

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...

Policia e Tiranës arreston 5 persona, ja për çfarë akuzohen

Policia e Tiranës njofton se së fundmi 5 persona kanë përfunduar në pranga. Bëhet fjalë për dy shtetas të cilët ishin shpallur në kërkim kombëtar...

“Pse or pse t’kem frikë”, Meta: Vargjet e Havzni Nelës edhe sot gjëmojnë

Presidenti Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka ndarë me ndjekësit vargjet e poezisë së Havzni Nelës, që sipas tij edhe...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Putin: Kemi vaksinën e parë ndaj koronavirusit, e kam injektuar tek vajza ime

Presidenti rus, Vladimir Putin, pohoi sot se Rusia e ka gati vaksinën ndaj koronavirusit. Në një deklaratë për mediat, Putin tha se ai e...

Truproja i kreut të Kuvendit fotografohet duke qëlluar ndaj protestuesve në Liban

Truproja një prej zyrtarëve më të lartë libanez, Nabih Berri, është fotografuar duke qëlluar me armë zjarri ndaj protestuesve gjatë fundjavës. Truproja i lidhur me...

Bilanci/ Bie numri i rasteve të reja dhe viktimave në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit ka humbur jetën 1 person nga koronavirusi në vend. Nuk e ka...

Tensionohet situata mes dy vendeve/ Roja bregdetare greke qëllon drejt jahtit turk

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Analisti Fatos Lubonja, për revistën e njohur franceze “Le Courrier Des Balkans” u shpreh se Shqipëria po ecën në drejtimin e gabuar, drejt regjimit autoritar.

Ai theksoi se vetë Perëndimi nuk ka arritur në “fundin e historisë” sepse vazhdon të ecë përpara, për të ndryshuar:

“Ribashkimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor me BE-në ishte një skenar frymëzues, por i bazuar në dy konceptime të thjeshta të kohës.

Njëra u frymëzua nga teoria e “mbarimit të historisë” në Perëndim, sipas veprës së Francis Fukuyama, tjetra nga ajo e “përplasjes së qytetërimeve”, sipas Samuel Huntington, i cili evokon “Vende të ndara” si Turqia ku elitat janë me mendje perëndimore, por popullata me mendje Lindore.

Për Samuel Huntington, elitat pro-perëndimore në Ballkan kanë për detyrë ta çojnë popullin e tyre drejt “Tokës së Premtuar” të Perëndimit, duke arritur kështu qëllimin përfundimtar të historisë, siç e sheh Françesk Fukuyama.

Vetë Perëndimi nuk ka arritur në “fundin e historisë” sepse vazhdon të ecë përpara, për të ndryshuar.

Lexo edhe :   Indeksi i Kujdesit Shëndetësor, Shqipëria e parafundit në Evropë më 2020

Këtë e tregojnë lëvizjet sovraniste, Brexit dhe fakti që tani po flasim për “post-demokracinë”. Në vende si e jona, pas gati 30 vjetësh “tranzicioni”, nuk mund të flitet më për “përparim në drejtimin e duhur”, por në drejtim të gabuar, drejt vendosjes së regjimeve autoritare.

Pyetja e vërtetë është pse Perëndimi apo burokratët evropianë vazhdojnë të na thonë se ne kemi bërë përparime të mira, por që ende duhet të shkojmë më tej.

Pse ata kthehen gjithmonë në këtë skenar të tranzicionit dhe një evolucion linear?”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mustafa flet për videon e inskenimit të varrimit të tij: Motrës gati i ra të fikët

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka komentuar videomontazhin e publikuar pak kohë më parë në rrjetet sociale, ku duket se ai ka vdekur dhe...

Fitoi shtatë tituj me Juven, ylli i futbollit vendos të tërhiqet

Ish-mbrojtësi i Juventusit, Stephan Lichtsteiner, ka vendosur të tërhiqet nga futbolli në moshën 36-vjeçare. Lajmin e ka bërë të ditur vetë futbollisti, përmes një videoje të...

Shifrat nga pandemia/ PD nxjerr videon, akuzon qeverinë për mashtrim

Ish-deputetja e PD-së, Grida Duma, shprehet se qeveria është duke mashtruar lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ajo ka publikuar një video në Facebook, ku një...

Remont në një kabinë, ja zonat në Tiranë që do të mbeten pa energji nesër

Operatori i Sistemit të Transmetimit njofton se nesër do të kryhet remont në një kabinë në kryeqytet, për instalimin e sistemit të matjes. Punimet do...

Nuk ka falje për “Skënderbeun”/ Gjykata Federale konfirmon vendimin e CAS

Klubi i Skënderbeut bën me dije se Gjykata Federale e Zvicrës ka lënë në fuqi vendimin e CAS, për dënimin me 10 vite përjashtim...