E shtunë, 21 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Ligji gjerman i Infektimeve: Status i ri ligjor për kulturën

Më të lexuarat

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

‘Janë fshehur gjysma e viktimave nga COVID-i’, paralajmërimi i Ramës për nesër

Kryeministri Rama ka reaguar sot në lidhje me akuzat e parashtruara një ditë më parë nga kryedemokrati Basha, se janë fshehur gjysma e viktimave...

7 vjet nga humbja e Sokol Olldashit, ja çfarë bën Astrit Patozi (VIDEO)

Ish-numri dy i Partisë Demokratike, tashmë kryetari i partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi, ka rikujtuar kolegun e mikun e tij të ndjerë Sokol Olldashi....

Sipas Ligjit të Gjermanisë për Mbrojtjen nga Infektimet, kultura nuk klasifikohet më si argëtim. Anulimi i aktiviteteve artistike në pandemi mund të bëhet i vështirë.

Në Ligjin e Mbrojtjes nga Infektimet, të miratuar kohët e fundit në Gjermani, kultura ka një status të përmirësuar ligjor, kur qeveria po lufton pandeminë e koronavirusit duke kufizuar disa të drejta themelore të parashikuara në kushtetutën gjermane. Më parë, në dekretet për kulturën pasqyrohej kriza – duke përfshirë mbylljen javore të teatrove, sallave të koncerteve, muzeve dhe vendeve të tjera dhe ndalimin në bllok të shumicës së aktiviteve artistike dhe të argëtimit në pranverë dhe përsëri në nëntor 2020.

‘Gjë e mirë:’ Statusi i ri për kulturën

Këshilli Gjerman i Kulturës e mirëpriti ndryshimin e legjislacionit që tani i jep kulturës një status të veçantë.

Me rregullat e reja, shkroi të enjten në Twitter drejtori i këshillit Olaf Zimmermann, “Kufizimet e aktiviteteve kulturore për shkak të pandemisë duhet të justifikohen nga qeveria federale dhe ato të landeve. Dhe kjo është një gjë e mirë!”

Të enjten, në një shkrim të titulluar “Corona përballë Kulturës” në faqen e internetit të Këshillit, Zimmermann mirëpriti faktin se kultura më në fund përmendet si një sektor më vete, një masë që këshilli e kërkoi javën e kaluar.

Merret parasysh ‘rëndësia e lirisë artistike’

“Institucionet kulturore janë shumë më tepër sesa vende për të kaluar kohën e lirë,” argumenton Këshilli, dhe shton se kjo bëhet tani shumë e qartë nga vendimi i së mërkurës i parlamentit kombëtar gjerman, Bundestagu dhe nga Këshilli Federal, Bundesrat, dhoma e sipërme që përfaqëson 16 landet federale të vendit.

“Teatrot, muzetë, bibliotekat, sallat e koncerteve, kinematë dhe të gjitha vendet e tjera të veprimtarisë kulturore janë shumë më tepër sesa thjesht vende argëtimi. Ato janë vende ku përfaqësohen artet, të cilave u është dhënë mbrojtje e veçantë sipas nenit 5, paragrafi 3 të Ligjit Themelor, ” shkruhet në artikull.

Lexo edhe :   KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë
Lexo edhe :   Foto/ Qeveria miraton paketën për rimbursimin e barnave për pacientët me Covid

Këshilli thekson atë që e konsideron si pikë kryesore në legjislacion: “Në rast ndalimesh ose kufizimesh në fushën e kulturës, duhet të merret parasysh mjaftueshëm rëndësia e lirisë artistike”.

Sektorët kulturorë dhe krijues të Gjermanisë dhe industria e aktiviteteve, fuqia e tyre e punës duke përfshirë vendet e punës që nga ndërtimi i skenave te shitja e biletave, janë goditur rëndë në pandeminë e koronavirusit, si gjatë kufizimit të parë në fillim të këtij viti ashtu edhe kufizimit të dytë, më të lehtë, por ende në vazhdim. Shumë njerëz janë të papunë që nga marsi.

Alarm i madh

Teatrot dhe kinematë që investuan në pajisje të kushtueshme dhe masa për të përmbushur rregullat e rrepta të higjienës dhe distancës u tronditën, kur iu kërkua të mbyllen edhe një herë në fillim të nëntorit. Industritë gjermane të koncerteve dhe aktiviteteve gjithashtu pothuajse janë bllokuar krejtësisht.

Njerëzit që punojnë në këtë sektor dolën në rrugë në Berlin muajin e kaluar për të tërhequr vëmendjen për gjendjen e tyre të vështirë. “Këta muajt e kaluar, ju na bëtë të ndiejmë se kemi vlerë më pak se makinat, aeroplanët dhe lojtarët e futbollit. Në pandeminë aktuale, megjithatë, ne jemi një nga sektorët e ekonomisë në një pozitë shumë më të keqe financiare se të tjerët, shkruan muzikantët dhe humoristët gjermanë në një letër të hapur.

Nënshkruesit theksuan vështirësitë ekzistenciale, duke shtuar se “disa sipërmarrës dhe njerëz të vetëpunësuar kanë kryer vetëvrasje nga dëshpërimi i plotë”. Ka ardhur koha, shkruanin vetëm disa javë më parë, që qeveria të veprojë.

Ndoshta ligjvënësit e morën për zemër një vërejtje të Till Brönner-it,  muzikant dhe fotograf i suksesshëm ndërkombëtar i xhazit: “Ky nuk është një problem luksi”./DW/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mediat serbe: Më 26 dhe 27 nëntor, Kosovës mund t’i liberalizohen vizat

“Delegacionet teknike kosovaro-franceze më 26 dhe 27 nëntor për liberalizimin e vizave”, është shkrimi i sapo publikuar nga mediat serbe. Një takim virtual i delegacioneve...

Publikimi i fotove brenda morgut, IML: Inskenim dashakeqës i mediave

Instituti i Mjekësisë Ligjore, ka reaguar në lidhje me fotot e publikuara nga brenda Morgut të Tiranës. IML shprehet e indinjuar me atë që ajo...

Si funksionon Liga e Kombeve dhe lidhja që ka me Botërorin 2022

Liga e Kombeve është kompeticioni më i ri i UEFA-s, e themeluar në shtator të vitit 2018. Në përfundim të edicionit të parë, fituese...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

Shpërthen Erion Braçe: Lulzim Basha, një mutacion i së keqes Sali Berisha

Zv.kryeministri, Erion Braçe ka komentuar akuzat e kryedemokratit Lulzim Basha lidhur me fshehjen e numrit të viktimave nga Covid-19. Sipas Braçes, Basha problemin e ka...