E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

Si funksionon Liga e Kombeve dhe lidhja që ka me Botërorin 2022

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Liga e Kombeve është kompeticioni më i ri i UEFA-s, e themeluar në shtator të vitit 2018. Në përfundim të edicionit të parë, fituese u shpall Portugalia e cila mposhti në finale Holandën.

Ndërkohë, aktualisht po luhet edicioni i dytë i Ligës së Kombeve. Turneu, para pak ditësh i dha fund fazës së grupeve ndërsa u përcaktuan 4 përfaqësueset të cilat i drejtohen fazës finale, që janë Franca, Spanja, Belgjika dhe Italia.

Ndryshe nga edicioni i kaluar, ku Liga e Kombeve lidhej drejtpërdrejt me Kampionatin Europian dhe siguronte 4 bileta për në fazën e grupeve, ky edicion shërben në funksion të Kampionatit Botëror 2022.

Dy skuadrat që kanë arritur të grumbullojnë më shumë pikë nga grupet, do t’i bashkohen në “play off” 10 vendeve të dyta më të mira që do të dalin në përfundim të eliminatoreve të Botërorit, ndeshje të cilat zhvillohen të gjitha vitin e ardhshëm.

Duke qenë se “play off”-i i Botërorit ka ndryshuar dhe funksionon me dy faza me eliminim direkt, këto 12 skuadra do të prodhojnë 6 çifte, më pas 3, nga ku do të dalin 3 skuadra fituese. Këto 3 përfaqësuese do të kenë në duar biletën e grupeve, të cilat së bashku me 10 të parat që kualifikohen nëpërmjet eliminatoreve do të plotësojnë 13 vendet që pranon Kupa e Botës nga kontinenti Europian.

Lexo edhe :   E ardhmja e Lëv në 'fije të perit', federata gjermane vendos më 4 dhjetor

Duke qenë se kombëtaret e mëdha kanë probabilitet të lartë që kualifikimin në Botëror ta sigurojnë nëpërmjet kualifikueseve, Liga e Kombeve është një shans i mirë për skuadra si Sllovenia, Uellsi, apo Austria, të cilat kanë grumbulluar më shumë pikë gjatë këtij edicioni të Ligës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Moderatori Edi Manushi është infektuar nga Covid-19. Ai ka realizuar një lidhje me Skype për emisionin “Ftesë në 5”, ku ka zbardhur më shumë...

“Kërkoi tepsi e timon”, Maliqi: Rama është çmendur nga braktisja e socialistëve

Deputeti Lefter Maliqi ka lëshuar një lum akuzash ndaj kryeministrit Rama, ndërsa citon se do të dalë i humbur në zgjedhjet e 25 prillit. Me...

Balla dhe 17 deputetë kërkesë Ruçit: Komision për raportin e Dick Marty-t

Prej javësh, mazhoranca ka hedhur akuza në drejtim të kryedemokratit Basha, në lidhje me rolin tij në hetimet ndaj UÇK-së. Nga ana tjetër, kreu...

E qëlloi me shuplakë në mes të emisionit, Ana rikthehet në “Për’puthen”

Në puntatën e djeshme në “Për’puthen” është rikthyer Ana. Ajo u fut kur po regjistrohej emisioni, ndërsa shpjegoi arsyen e largimit të saj. Bukuroshja...

Shqiptarët shpenzuan rreth 210 milionë euro më pak gjatë karantinës

Në gati tre muaj që pjesa më e madhe e popullatës u ngujua në shtëpi, për shkak të karantinës së fortë për të frenuar...