E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Lëvizjet e radhës së Biden në ‘ndeshjen’ gjeopolitike me Kinën dhe Rusinë

Presidenti Joe Biden këtë javë është përballur me përshkallëzimin e tensioneve me Kinën dhe Rusinë, duke testuar aftësinë e tij për të menaxhuar liderët antagonistë dhe duke detyruar vendet e tjera të zgjedhin anë.

Vetëm në dy ditët e fundit, Shtëpia e Bardhë e Biden njoftuan se diplomatët amerikanë do të bojkotojnë Lojërat Olimpike Dimërore 2022 në Kinë. Presidenti zhvilloi një video-telefonatë të sigurt me Vladimir Putinin, në të cilën ai e bëri të qartë se SHBA-ja është gati të vendosë gjoba ekonomike nëse Moska përshkallëzon aksionin ushtarak në Ukrainë.

“Një komb nuk mund të detyrojë një komb tjetër të ndryshojë kufirin e tij; një komb nuk mund t’i thotë tjetrit të ndryshojë politikën e tij; dhe kombet nuk mund t’u tregojnë të tjerëve se me kë mund të punojnë”, i tha Biden udhëheqësit rus, sipas një zyrtari të njohur.

Dy ditë më vonë, Biden do të mbledhë një samit të demokracisë, i projektuar si një shfaqje e forcës kundër regjimeve autoritare, duke shpresuar të bëjë një argument për demokracinë. Në të njëjtën kohë që ai u bën presion aleatëve të tij që të marrin një qëndrim më të ashpër, kundër vendeve si Rusia dhe Kina.

Ngjarjet e javës kanë nxjerrë në pah rrymat konkurruese të politikës së jashtme të Biden-it, duke izoluar në të njëjtën kohë regjimet antidemokratike, e u përpjekur gjithashtu të angazhojnë liderët e tyre. Është një akt balancues që kristalizon konkurrencën që Biden e sheh si përcaktimin e pjesës tjetër të shekullit të 21-të, demokracinë kundër autokracisë.

Kur Shtëpia e Bardhë njoftoi këtë javë se asnjë zyrtar amerikan nuk do të merrte pjesë në Olimpiadën e ardhshme dimërore në Pekin, zyrtarët hezituan ta etiketonin vendimin si “bojkot”, të kujdesshëm për të tërhequr paralele me lëvizjen e Jimmy Carter në vitin 1980, duke penguar edhe atletët amerikanë të merrnin pjesë në Lojërat e Moskës në kulmin e Luftës së Ftohtë.

Krahasimi me atë shtrirje të gjatë të konkurrencës së ftohtë të superfuqive, nuk është i mirëpritur në administratën e Biden, e cila i minimizon ato ngjashmëri me kërcënimet aktuale globale. Vetë Biden u tha Kombeve të Bashkuara në fillim të këtij viti se nuk po kërkonte ta ndante botën në “blloqe të ngurtë”, megjithëse ai vazhdimisht përshkruan një betejë ekzistenciale midis demokracive dhe autokracive.

Të folurit me liderë si Putini dhe Xi Jinping i Kinës, ndërkohë që përpiqet të bindë aleatët që të formojnë një front të bashkuar kundër tyre, ka dëshmuar një element të qëndrueshëm të politikës së jashtme të epokës së Bidenit, ndërsa ai përpiqet të mbajë përkeqësimin e marrëdhënieve me Rusinë dhe Kinën nga përmbysja në konflikt i hapur.

Lexo edhe :   Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Shtëpia e Bardhë këmbëngul se samiti i demokracisë i së enjtes nuk është menduar si një sfidë për asnjë vend apo udhëheqës të vetëm, edhe nëse disa duket se po e interpretojnë atë në këtë mënyrë.

Megjithatë, lista e të ftuarve e cila përfshin Tajvanin, ka krijuar tashmë zemërim në Kinë, e cila këmbënguli se gjithashtu ishte një demokraci.

“Ne i shohim qëllimet e samitit si shumë më tepër se çdo qeveri”, tha një zyrtar i lartë i administratës të martën. “Samiti me të vërtetë synon të bashkojë një grup të ndryshëm pjesëmarrësish, për të ndërtuar një themel të përbashkët për rinovimin demokratik dhe ne mendojmë se është një histori e fortë për të treguar”.

Lexo edhe :   Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

I konceptuar fillimisht kur ai ishte një kandidat që shpresonte të kundërshtonte përqafimin e Presidentit të atëhershëm Donald Trump ndaj njerëzve të fortë globalë, takimi do të përqendrohet rreth tre shtyllave: forcimi i demokracisë dhe mbrojtja kundër autoritarizmit, luftimi i korrupsionit dhe promovimi i respektit për të drejtat e njeriut, thanë zyrtarët. Ata shpjeguan se lista e ftesave e cila përfshin disa vende me histori të dobëta mbi të drejtat e njeriut, si Pakistani, ishte krijuar për të theksuar demokracinë në të gjitha nivelet e shoqërisë, jo vetëm në qeverinë kombëtare.

Gjatë samitit, Biden nuk do të shmanget nga pranimi i betejave të fundit në Shtetet e Bashkuara për ruajtjen e demokracisë së vetë. “Presidenti ka qenë absolutisht i qartë se mbrojtja e të drejtave kushtetuese të amerikanëve dhe integriteti i zgjedhjeve tona nga sulmi sistematik në të cilin janë angazhuar njerëzit veçanërisht, ligjvënësit republikanë në të gjithë vendin, është një domosdoshmëri dhe se ky kërcënim historik kërkon Legjislacioni i fortë për të drejtat e votës. Dhe këtë do ta dëgjoni përsëri nga Presidenti këtë javë”, tha një zyrtar.

Demokracia kundër autokracisë

Të vërtetosh se demokracia mund të sjellë më mirë sesa autokracia, ka qenë mbështetja e gjithë politikës së jashtme të Biden, dhe tema kryesore e dy udhëtimeve të tij jashtë vendit deri më tani.

Megjithatë, politika e ashpër e brendshme dhe pabarazia e vazhdueshme kanë ofruar një hapje për vende si Rusia dhe Kina që të kritikojnë demokracinë e stilit amerikan si të meta, duke kërkuar të minojnë Bidenin ndërsa ai punon për të mbledhur botën kundër autoritarizmit. Këshilli shtetëror i Kinës publikoi një dokument gjatë fundjavës me titull “Kina: Demokracia që funksionon”, pavarësisht se vendi nuk mban zgjedhje për liderët e saj dhe ndalon partitë politike opozitare.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...