E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Indi/ Shefi i Shtabit të Mbrojtjes, mes 13 viktimave nga rrëzimi i helikopterit

Zyrtari më i lartë ushtarak i Indisë humbi jetën të mërkurën, kur një helikopter i Forcave Ajrore Indiane (IAF) me 14 persona u rrëzua në Indinë jugore, konfirmoi IAF, me vetëm një të mbijetuar.

Shefi i Shtabit të Mbrojtjes, Gjeneral Bipin Rawat vdiq së bashku me gruan e tij, Madhulika Rawat, tha IAF përmes Twitter. Ai kishte qenë në këtë post për gati dy vjet.

Helikopteri, i cili kishte një ekuipazh prej katër vetash, u rrëzua pranë Coonoor në shtetin Tamil Nadu ndërsa po udhëtonte nga Sulur për në qytetin e Wellington në Tamil Nadu, tha IAF.

I mbijetuari, kapiteni i grupit Varun Singh, po trajtohet për lëndimet e tij në Spitalin Ushtarak në Wellington, tha IAF. Nuk dihen ende shkaqet e rrëzimit dhe detajet e pasagjerëve të tjerë.

Transmetuesi shtetëror Doordarshan News dhe Press Trust of India, një agjenci lajmesh në pronësi bashkëpunuese të gazetave indiane, më herët raportuan se të paktën katër trupa ishin nxjerrë nga vendi i ngjarjes.

IAF tha se “është urdhëruar një hetim, për të përcaktuar shkakun e aksidentit”. Rawat u emërua Shef i Shtabit të Mbrojtjes së Indisë në dhjetor 2019. Para kësaj, ai ishte Shefi i Shtabit të Ushtrisë.

Gjatë një karriere që zgjati më shumë se 40 vjet, Rawat komandoi disa batalione për ushtrinë indiane. Ai kishte marrë disa çmime për shërbimin e tij. Ai u ngarkua për herë të parë në Ushtrinë Indiane në dhjetor 1978.

Ministri i Mbrojtjes i Indisë, Rajnath Singh dhe shefi i shtabit të ushtrisë, gjeneral Manoj Mukund Naravane vizituan rezidencën e Rawat në Nju Delhi përpara se të konfirmohej vdekja e tij.

Singh më vonë shkroi në Twitter për të shprehur ngushëllimet e tij, duke thënë se zemra e tij ishte me familjet e viktimave.

“I shqetësuar nga vdekja e papritur e Shefit të Shtabit të Mbrojtjes, Gjeneral Bipin Rawat, gruas së tij dhe personelit të Forcave të Armatosura, në një aksident jashtëzakonisht fatkeq me helikopter sot në Tamil Nadu. Vdekja e tij e parakohshme është një humbje e pariparueshme për Forcat tona të Armatosura dhe vendin”, shkroi ai.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...