E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Letra/ Dorëheqje masive në PD: Basha po e kthen në një parti klienteliste

14 anëtarët e kryesisë së PD-së në Korçë kanë dhënë dorëheqjen në grup, duke mos qenë dakord për mënyrën se si u hartuan listat e kandidatëve për deputetë. Ata shprehen me anë të një letre ku dhe kanë firmosur dorëheqjen, se kryetari i PD-së, Lulzim Basha, e ka kthyer këtë forcë në një parti klienteliste dhe në funksion të interesave personale.

Sipas tyre, Basha me veprimet dhe mosveprimet e tij ka hedhur poshtë të gjithë punën e tyre të ngritur me mund dhe sakrifica gjatë 8 viteve opozitë.

Kryetari i kësaj dege, Andrea Mano, Sekretari i Përgjithshëm, Devis Osmani dhe 13 anëtarë të Kryesisë kanë dhënë ditën e sotme dorëheqjen, duke hedhur akuza të forta në drejtim të lidershipit të partisë.

“Te nderuar qytetare të Korçës, të dashur demokrate të Korçës. Sot është një dite jo e lehte për ne, anëtaret e kryesisë se PD dega Korçë. Ne kushtet kur nuk ka asnjë shenje vullneti për të pare ne sy humbjen dhe për të reflektuar mbi shkaqet e vërteta të saj
– të revoltuar nga arroganca, shpërfillja, nepotizmi dhe papërgjegjshmëria e lidershipit të PD
– të vendosur të qëndrojmë pranë demokrateve të thjeshte ne qytetin dhe fshatrat e Korçës, me të cilët kemi ndare sfida elektorale e kemi përballuar dite të vështira ne opozite
– të bindur se sot Korça dhe Shqipëria kane me shume se kurrë nevoje për kontributin e të gjithëve duke vendosur interesin e qytetarit mbi interesin klientelist të kryetarit
– Ne sot po largohemi nga të gjitha funksionet drejtuese të PD ne Korçë.

Unë kam dhënë dorëheqjen si kryetar i PD dega Korçë, dhe sot po jap dorëheqjen si anëtar i Këshillit Kombëtar të PD. 14 anëtarë të Kryesisë, që janë këtu me mua sot, midis tyre edhe Sekretari i degës se Korçës, Devis Osmani qe ka punuar pranë meje për 8 vite, largohen me dorëheqje të parevokueshme nga ky funksion.

Lexo edhe :   Patozi: Shpejtësia si ndërkombëtarët uruan Ramën, tregon ku është opozita

Te dashur qytetare të Korçës, të nderuar demokrate:- Ne qe jemi sot këtu ne këtë sallë dhe shume demokrate të tjerë jashtë kësaj salle të cilët kanë punuar ne kushte të vështira për  PD, sot ndjehen të papërfaqësuar.
– Importet e L. Bashës nuk përfaqësojnë vlerat dhe moralin e qytetarisë të banoreve të Korçes, ne qytet dhe ne fshat.
– Ne nuk duam të jemi dëshmitare të zerimit të kontributeve të demokrateve të thjeshte dhe denojme ashpër futjen e frymës se përçarjes.
– Ne i lexojmë me seriozitet, përulësi dhe jo me arrogance mesazhet që vijnë nga rezultati i zgjedhjeve.
Ata qe drejtuan fushatën elektorale duhet ti vene emrin e tyre humbjes. Ata janë arsyeja e parë dhe e fundit e humbjes se PD ne qarkun e Korçes. Vlerat e demokracisë tek të cilat unë dhe shumë studente të dhjetorit ‘90 besuam, nuk do të merren dot neper këmbë nga lidershipi i PD. Ne do të vazhdojmë të jemi anëtarë të PD, do të vazhdojmë të besojmë dhe të punojmë për demokracinë, për të sotmen dhe për të nesërmen e Korçës”, thuhet në deklaratë.

Lexo edhe :   Debati në PD, Basha-Berisha na sjell edhe njëherë debatin për sovranitetin
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...