E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

Lajme të mira nga Oksfordi, vaksina mund të jetë gati në shtator

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Në garën mbarëbotërore për një vaksinë për të ndaluar koronavirusin, laboratori më i shpejtë është në Universitetin e Oksfordit.

Shumicës së skuadrave të tjera u është dashur të fillojnë me prova të vogla klinike të disa qindra pjesëmarrësve për të demonstruar siguri.

Por shkencëtarët në Institutin Jenner të universitetit janë më përpara, pasi kishin provuar në provat e mëparshme se vaksinime të ngjashme – përfshirë atë të vitit të kaluar kundër një koronavirusi të mëparshëm – ishin të padëmshëm për njerëzit.

Kjo u ka mundësuar atyre të bëjnë përpara dhe të planifikojnë testet e vaksinës së tyre të koronavirusit të ri që përfshin më shumë se 6.000 njerëz deri në fund të muajit Maj, me shpresën se do të tregojnë jo vetëm që është e sigurt, por edhe se funksionon.

Vaksina Jenner u testua në gjashtë majmunë makusë rezus në Laboratorin Rocky Mountain në Institutin Kombëtar të Shëndetit në Montana muajin e kaluar, sipas New York Times.

Majmunët u ekspozuan doza të larta të virusit, dhe të gjashtë mbetën të shëndetshëm 28 ditë më vonë.

Majmunët pa vaksinë u sëmurën, sipas raportit.

Lexo edhe :   Ajo që s’ka kuptuar Lulzim Basha e të vetët

Koalicioni për Inovacione të Gatishmërisë Epidemike (CEPI), i cili po financon nëntë projekte të ndryshme të vaksinave të koronavirusit ka shpresë se një vaksinë mund të jetë e gatshme këtë vit, raporton Bloomberg.

CEPI fillimisht kishte parashikuar një kalendar kohor të mëvonshëm sepse nuk kishte marrë parasysh faktorë siç janë kompanitë që punojnë së bashku.

Shkencëtarët e Oksfordit thonë tani se me një aprovim urgjent nga rregullatorët, disa milion doza të para të vaksinës së tyre mund të jenë në dispozicion deri në shtator nëse vaksina provon të jetë efektive.

Lexo edhe :   Asnjë shenjë përmirësimi/Greqia s’do rihapet në 30 nëntor

“Është një program klinik shumë, shumë i shpejtë”, tha Emilio Emini, drejtor i programit të vaksinave në fondacionin Bill dhe Melinda Gates, i cili po ofron mbështetje financiare për shumë përpjekje konkurruese. /Opinion

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E qëlloi me shuplakë në mes të emisionit, Ana rikthehet në “Për’puthen”

Në puntatën e djeshme në “Për’puthen” është rikthyer Ana. Ajo u fut kur po regjistrohej emisioni, ndërsa shpjegoi arsyen e largimit të saj. Bukuroshja...

Shqiptarët shpenzuan rreth 210 milionë euro më pak gjatë karantinës

Në gati tre muaj që pjesa më e madhe e popullatës u ngujua në shtëpi, për shkak të karantinës së fortë për të frenuar...

Marrja e tamponit, Rama publikon videon dhe jep mesazhin e fortë (VIDEO)

Rama është marrë edhe ditën e sotme me pandeminë në Shqipëri. Ai e ka nisur ditën me një falenderim të veçantë për bluzat e...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Shkundet Greqia, një tjetër tërmet i fortë tremb banorët

Tërmetet nuk kanë të ndalur në Greqi. Një lëkundje me magnitudë 4 i shkallës rihter është regjistruar në jug të Kretës. Sipas Institutit të Athinës,...