E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

“Borxhlinjtë” e OSHEE-së, thellohet gjendja debitore në 2019

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Gjendja debitore e kompanisë publike të shpërndarjes së energjisë u thellua në vitin 2019 duke regjistruar nivelin 72.5 miliardë lekë, me rritje 1% në krahasim me një vit më parë. Kjo situatë ka qenë në luhatje të vazhdueshme nga viti në vit duke mos ruajtur ndonjë trend të rregullt ulës edhe pse brenda kategorive që kanë akumuluar debinë dhe që e paguajnë rregullisht atë, familjarët duket se janë më të rregulltit.

Sipas të dhënave që jepen nga OSHEE, rezulton se debia për familjarët, nga 48.1 miliardë lekë që ishte në vitin 2018 është ulur në 46.6 miliardë lekë në fund të vitit 2019. Ndërkohë ulje modeste me pak më shumë se 100 milionë lekë ka pasur edhe debia e kategorisë private ku janë bizneset. Kjo debi në total në fund të vitit 2019 ishte 11.3 miliardë lekë.

Institucionet jobuxhetore kanë thelluar gjendjen e tyre debitore pranë OSHEE me një rritje prej 24 për qind në raport me vitin 2018. Të dhënat zyrtare tregojnë se në fund të vitit 2019 gjendja debitore e këtyre institucioneve arriti 9.3 miliardë lekë. Rritje ka pësuar edhe gjendja debitore e institucioneve buxhetore teksa nga 3.1 miliardë lekë në fund të vitit 2018 ajo ka arritur në 3.68 miliardë lekë.

Tendenca rritëse e borxhit të institucioneve ndaj kompanisë publike të shpërndarjes së energjisë sa i takon pjesës së buxhetorëve është vënë re nga viti 2015 kur ishte 1.9 miliardë lekë dhe e njëjta gjë vihet re edhe tek insitucionet jobuxhetore që në harkun e 5 viteve e kanë rritur me më shumë se tre herë këtë debi.

Më së shumti tek institucionet dominojnë ujësjellësit, spitalet, shkollat, ndërmarrjet e ndriçimit në qytete, por nuk përjashtohen edhe ente të tjera publike.

Në fund të marsit të këtij viti OSHEE bëri me dije se do të falte kamatvonesat e energjisë të krijuara deri më 31 dhjetor 2019, por sqaroi se principali do të mbetet aktiv dhe duhet të vazhdojë të paguhet. Sipas shifrave të bëra publike nga OSHEE nga kjo nismë përfitojnë në total 227,568 abonentë, prej të cilëve 205,228 janë familjarë dhe 22,340 konsumatorë biznes. Shuma totale e falur e kamatëvonesave llogaritet në 15,8 miliard lekë./Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions League/ Monchengladbach ”shtyp” Shakhtarin, City merr kualifikimin

Përfundojnë dy ndeshjet e para të javës së 4 të fazës së grupeve në Champions League. Borussia Monchengladbach ka shktërruar Shaktarin e Donjetskut, duke...

1 javë në klasë, 1 javë në shtëpi: VOA zbardh skenarin e shkollave për mësimin

Në Shqipëri, autoritet e Shëndetësisë njoftuan sot se kanë propozuar që mësimi në shkolla të zhvillohet pjesërisht në distancë. “Pas rekomandimit të Komitetit të Ekspertëve...

Zaev: Bullgaria nuk ishte fashiste, kemi histori të përbashkët

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, ka deklaruar se Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria kanë histori të përbashkët. Në një intervistë për agjencinë bullgare të lajmeve BGNES,...

Aksident masiv në Tepelenë, plagosen rëndë 5 persona

Një aksident automobilistik është regjistruar mbrëmjen e sotme në aksin Tepelenë-Mallakastër pranë fshatit Krahës. Mësohet se pesë persona jane lenduar rëndë, mes të cilëve dhe...

”Pyes veten nëse njerëzit do më duan akoma”/ Intervista e fundit e Maradonës

Diego Armando Maradona u nda nga jeta dhe bota nuk është më e njëjta. Për Argjentinasit dhe për shumë adhurues të futbollit në të...