E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Ky lloj arti është më keq se një histori e deformuar

Nga: Mentor Kikia

Një garë e shfrenuar ka nisur në trojet shqiptare, për të ngritur monumente të shpërfytyruara të personazheve më të rëndësishëm të historisë sonë.

Të shpërfytyrosh heronjtë, është njësoj si ta shkruash keq historinë.

Unë nuk jam skulptor, por mendoj se duhet të ketë komisione për këtë gjë, sepse nuk mundet që çdokush që do të mësojë dorën, të ngrejë përmendore.

Në shumë qytete kosovare, mediokriteti i këtij arti është derdhur në bronz për të mos u harruar kurrë. Tashmë edhe në Vlorë, me shtatoren e Donika Kastriotit.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...