E hënë, 16 Maj, 2022
27.5 C
Tirana

“Ky është vetëm fillimi”/Yuri Kim paralajmëron politikanët e korruptuar

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim, ka paralajmëruar se pastrimi i politikës nga elementët e korruptuar është vetëm fillimi. Ajo i ka mëshuar faktit se e vetmja mënyrë për të luftuar krimin e organizuar, është që të kemi institucione të pavarura që mbështesin zbatimin e ligjit. Gjatë një takimi konsultativ me Ministrinë e Brendshme dhe donatorët, ambasadorja amerikane Yuri Kim tha se gjatë vitit 2021, janë arritur suksese të vërteta, që nga largimi i gjyqtarëve të korruptuar e deri tek dënimi i prokurorëve duke përfshirë edhe dënimin e ish-kryeprokurorit Llalla. Duke paralajmëruar për një epokë të re, ajo shtoi më tej se ky sistem mund t’u shërbejë qytetarëve të tij dhe jo vetëm të fuqishmëve.

“Mënyra më e mirë, e vetmja mënyrë për të luftuar krimin e organizuar, korrupsionin dhe ekstremizmin e dhunshëm është të kemi institucione të pavarura që mbështesin sundimin e ligjit.

Policia, prokurorët, gjyqtarët dhe politikanët duhet t’i rezistojnë, të luftojnë kundër efekteve gërryese të kanosjes, parave, korrupsionit dhe ekstremizmit të dhunshëm. Shqipëria ka arritur suksese të vërteta në vitin 2021.

Që nga largimi i gjyqtarëve të korruptuar deri te dënimi i prokurorëve në nivele të larta, përfshirë një ish-Prokuror i Përgjithshëm deri tek arrestimet e politikanëve, policëve dhe kriminelëve të krimit të organizuar, që kanë zënë titujt kryesor të lajmeve gjatë ditëve të fundit.

Ky është vetëm fillimi. Po fillojmë të shohim një epokë të re. Ky sistem mund t’u shërbejë qytetarëve të tij dhe jo vetëm të fuqishmëve. Ekziston ndjesia që pandëshkueshmëria mundet dhe po merr fund”, tha Kim.

Ambasadorja amerikane tha se vendet partnere, kërkojnë që Shqipëria të jetë një vend ku të ketë drejtësi për të gjithë, të garantohen të drejtat e njeriut dhe të mbrohet qytetari.

“Më lejoni të theksoj diçka që Soreca tha diku nga fundi i fjalimit të tij, duke theksuar se sa kritike është llogaridhënia dhe sigurimi që ndihma që secili prej nesh mund të japë. E bëjmë këtë në një mënyrë dhe kundrejt targeteve që e ndihmojnë Shqipërinë që të shkojë sa më pranë BE-së, dhe të shkojë shumë pranë vende europiane.

Kërkojmë një Shqipëri që ka drejtësi për të gjithë, që garantojnë inspektimin e të drejtave të njeriut dhe që mbron qytetarët e saj. Krimi i organizuar, korrupsioni dhe ekstremizmi i dhunshëm i shkatërrojnë këto cilësi. Ato minojnë demokracinë, shtrembërojnë tregjet dhe kërcënojnë shtetin ligjor”, tha ambasadorja.

“Grupet shqiptare të krimit të organizuar vazhdojnë të pastrojnë paratë këtu, dhe të kontribuojnë në korrupsion. Krimi i dhunshëm shpesh lidhet me krimin e organizuar dhe prokurorë, gjykatës, policë e gazetarë shpeshherë kanë qenë të kërcënuar”, tha ndër të tjera ambasadorja.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...

Plagoset ish kandidati për kreun e PS-së, ngjarja në lokalin e reperit të njohur

Ish-kandidati për kreun e Partisë Socialiste në Durrës, Ardit Kërtusha, është plagosur me armë zjarri mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur në një lokal në...

Gazeta austriake zbulon skandalin e madh, stafi i Metës vihet në lëvizje. Ja çfarë do ndodhë

Presidenca ka reaguar pas artikullit në gazetën austriake "Kronen Zeitung", duke i cilësuar si shpifje dhe gënjeshtra të fabrikuara. Reagimi është përcjellë nga ana...

SPAK mes PD dhe PS

Dikur PD e drejtuar nga Lulzim Basha nuk besonte te SPAK, por më pas jo vetëm depozitoi disa denoncime por kërkoi i pari që...