E hënë, 26 Korrik, 2021
34.5 C
Tirana

Kush janë simptomat e hipertensionit, si iu vjen në ndihmë kërpudha

Simptomat e larta të presionit të gjakut mund të jenë të tilla si: dhimbje koke e rëndë, lodhje, rrahje zemre të parregullt dhe gjak në urinë. Nëse gjendja nuk trajtohet, mund të rezultojë me probleme serioze shëndetësore.

Tensioni i lartë i gjakut, i njohur edhe si hipertension, nuk ka gjithmonë simptoma të dukshme.

Është e rëndësishme të njihni shenjat dhe të trajtoni gjendjen, pasi presioni i lartë i gjakut i pakontrolluar mund të çojë në goditje duke dëmtuar dhe dobësuar enët e gjakut të trurit.

Por sipas ekspertëve konsumimi i kërpudhave është një nga produktet që mund të ulë hipertensionin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Polici në Kroaci: Më pak viktima, nëse do ishte vendosur rripi i sigurimit

Një aksident i rëndë ndodhi ditën e djeshme në Kroaci, ku një autobus i linjës Frankfurt-Prishtinë me pasagjerë shtetas nga Kosova, doli nga rruga...

Një pasuri e vogël që provokon dhe turpëron të mëdhatë e paligjshme

Nga Preç Zogaj Agjencia kundër Korrupsionit në Kosovë publikoi para pak kohësh deklaratën e pasurisë së Kryeministrit Albin Kurti për vitin 2020. Gjithsej 529 euro...

Tokio/ 13 vjeçarja japoneze fiton medaljen e arit në ‘skateboard’ për femra

Ari i parë olimpik në ‘skateboard’ për femra iu dha 13-vjeçaries japoneze Momiji Nishiya në eventin në dëborë në Ariake Sports Park. Nishiya shënoi 15.26...

Gjykata e Lartë me 8 anëtarë, Meta firmos dekretin për gjyqtarin Artur Kalaja

Nga dita e sotme, Gjykata e Lartë përbëhet nga 8 anëtarë. Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka firmosur dekretin për emërimin e gjyqtarit Artur...

Merkato/ Juventusi do lojtarin e Junajtidit, vlen 50 milion

Juventusi ka nevojë për një sulmues, pavarësisht se çfarë do të ndodhë me Kristiano Ronaldon, prandaj vëmendja kthehet te flaka e vjetër, tek një...