E premte, 10 Korrik, 2020
33 C
Tirana

“Kur vesh Fatos Nano opingat, ju e dini se çfarë ndodh” (Video Arkiv)

Më të lexuarat

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Presidenti i infektuar hoqi maskën në konferencë! Gazetarët, zero tolerancë ndaj tij

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro para disa ditësh konfirmoi se ishte infektuar me koronavirus. Rikujtojmë se herë pas here ai injoronte pandeminë duke thënë se...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

PS do të bashkëpunojë me LSI? Majko flet për koalicionet

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, i ftuar në "Repolitix", ka shmangur pyetjen nëse  Erion Veliaj do të jetë pasardhës i Edi Ramës. Ministri zgjodhi...

Shifra të frikshme nga pandemia, 2 pacientë humbin jetën tek Infektivi

Pandemia ka mbërthyer vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar sërish për shifra në rritje të të infektuarve. Gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar...

“Do ta rikthejmë Milanin në një superfuqi”, zyrtari i njohur shpalos planin që ka

Për hir të së vërtetës performanca e Milanit këto kohët e fundit nuk ka qenë shumë e kënaqshme! Të shumtë janë personat që thonë se...

Meta publikon fotot me Thaçin nga Gjiri i Lalzit, ja kush tjetër ishte me ta

Presidenti Ilir Meta ka publikuar foto nga takimi në Gjirin e Lalzit me homologun e tij kosovar, Hashim Thaçi. Nga fotot e publikuara nga kreu...

Ish-kryeministri Fatos Nano ka dhënë një intervistë për emisionin “Opinion”, realizuar më 23 Nëntor 2003. Përballë gazetarit Blendi Fevziu, Nano foli për zhvillimet politike të Nëntorit të vitit 2003, duke u shprehur se votuesit, të cilët i quajti “opingarë” do të kenë mundësi të vlerësojnë dhe verifikojnë mandatet e përfaqësuesve të tyre përpara se të zhvillohej kongresi i PS. Ai u shpreh se PS vlerëson minorancat dhe minoritetet dhe se Shqipëria kishte regjistruar progres të shquar në atë kohë. Nano shtoi se PS vazhdon të konfirmohet si partia më demokratike në vend dhe minorancat po abuzojnë duke votuar kundër disiplinës së përfaqësimit të zgjedhësve të vet.

“Duke filluar nga sot, unë kam veshur opingat dhe kur vesh Nano opingat, ju e dini se çfarë ndodh, i vjen shumë mbarë Shqipërisë. Kyeministri është veshur me blu sepse po hyjmë në institucionet blu, ku nuk mundi të na fuste paraardhësi ynë përpara 1997-ës, ndërsa kryetari i Partisë Socialiste ka mbathur opingat.

Kjo do të thotë se sipas statutit dhe programit, opingarët që na votojnë nëpër fshatra dhe qytete do të ftohen që nesër të vlerësojnë dhe verifikojnë mandatet e përfaqësuesve sepse kongresi është pak javë përpara. Dhe do ta bëjnë këtë si opingarë të internacionales socialiste. Unë di ti përdor të gjitha instrumentet politike në demokraci në historinë e një vendi që është shqyer nga klasat politike. Ky fjalor që po përdor është fjalor i tranzicionit dhe pluralizmit demokratik në Shqipëri që jo për ndonjë fiksim timin unë jam drejtues i maxhorancës që prej fillimit të pluralizmit.

Sot nuk mund të ketë grupe antiparti, mund të ketë përfaqësues të zgjedhur që nuk respektojnë vullnetin e zgjedhësve dhe programin politik për të cilin janë mandatar ose mund të ketë parti që fragmentohen për interesa aspak programore. Një nga handikapet e mia është transparenca e tepruar. PS është e pranishme edhe në minoritet. Ne i vlerësojmë dhe minorancat dhe minoritetet dhe në vitin e 7-të të qeverisjes prej nesh, Shqipëria ka regjistruar një progres të shquar. PS vazhdon të konfirmohet si partia më demokratike në vend dhe minorancat po abuzojnë duke votuar kundër disiplinës së përfaqësimit të zgjedhësve të vet”, tha Nano.

*Ky material është pjesë përbërëse e Arkivës së televizionit Klan për vitet 1998-2012   

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Rama flet për fitoren, zbulohet lëvizja urgjente e Bashës

Kryedemokrati Basha do të dalë pak pas në një konferencë për shtyp. PD njofton se Basha do të flasë rreth aktualitetit politik. “Kryetari i Partise...

Situatë e rënduar me të infektuarit/Ministria e Shëndetësisë mbyll pishinat në të gjithë vendin

Si pasojë e shtimit të rasteve me COVID, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka marrë vendimin për mbylljen e pishinave në të gjithë...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

“Marrëveshja e 5 qershorit nuk preket”, Rama flet për kushtet e PD (VIDEO)

Në prani të Edi Ramës, Taulant Balla deklaroi se mazhoranca mbështet edhe hapjen e listave, kërkesë kjo e opozitës parlamentare. Në një konferencë të...