E shtunë, 11 Korrik, 2020
24 C
Tirana

Kur do të jetë gati vaksina kundër koronavirusit? Ja çfarë po shpresojnë shkencëtarët

Më të lexuarat

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Rreth 35 kompani dhe institucione akademike, janë në garë më kohën dhe me njëra-tjetrën, për të prodhuar vaksinën kundër koronavirusit, që deri tani ka infektuar afro çerek milionë njerëz, dhe shkaktuar mbi 10 mijë viktima.

Të paktën 4 prej kompanive, kanë nisur tashmë testimin e prototipeve tek kafshët dhe njerëzit. Të dhënat e para janë shpresëdhënëse. Progresi i madh është arritur edhe falë përpjekjeve të hershme të studiuesve kinezë, që arritën të sekuenconin shpejt materialin gjenetik të Sars-CoV-2.

Ky koronavirus, ka 80-90 për qind të materialit të tij gjenetik me virusin që shkaktoi SARS-in. Ekspertët vlerësojnë se rruga e zhvillimit të vaksinave kundër Covid-19 me shpejtësinë e kërkuar, do të kushtojë rreth 2 miliardë dollarë gjatë 12-18 muajve të ardhshëm.

Deri atëherë, mjekët në shumë vende po përdorin barna mbështetëse alternative. Kështu, së fundmi ka dhënë rezultat ilaçi francez kloroklin, i përdorur kryesisht kundër sëmundjes së malarjes.

Lexo edhe :   “Virusi shpërndahet me ajrin”, Et’hem Ruka: Kujdesuni në ambientet e mbyllura

Ai po përdoret në masë në Francë, por dhe në Itali. Rezultate të mira ka dhënë edhe një ilaç tjetër që përdoret zakonisht kundër artritit reumatoid. Përveçse do e shpëtojë botën nga emergjenca më e rëndë shëndetësore që nga viti 1918, vaksina për koronavirusin do e nxjerrë botën nga kriza e rëndë ekonomike ku e ka zhytur.

Më të interesuarat për këtë janë 2 ekonomitë më të mëdha në botë, ajo kineze dhe amerikane. Gara mes të dyjave, është edhe për prestigj dhe krenari kombëtare.

Nga ana tjetër, kjo vaksinë do të gjenerojë qindra miliarda dollarë për kompaninë që e shpik e para. Dhe kjo do të ndihmojë direkt ekonominë e vendit të cilit i përket.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbyllet me barazim derbi Partizani-Tirana

Derbi i sotëm Partizani-Tirana u mbyll me rezultatin 1-1. Kjo ndeshje nuk dhuroi shumë cilësi në fushën e lojës dhe ishte mjaft e pazakontë, pasi...

Shtimi i rasteve të reja/ Bino sugjeron mbylljen e fundjavave

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, ka folur rreth rritjes së numrit të viktimave dhe të prekurve nga koronavirusi. Në një...

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga e hëna mbyllet sërish transporti urban

Kryetar i Shoqatës Kombëtare të Transportit Qytetas, Rixhin Qosja thotë se shërbimi i transportit urban do të ndërpritet sërish ditën e hënë. Në një prononcim...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...