E mërkurë, 16 Qershor, 2021
25.5 C
Tirana

Kur delet mësynë Shtëpinë e Bardhë

Nga: Roland Qafoku
Shtëpia e Bardhë nuk ka qenë aq e bardhë përgjatë viteve të presidencës amerikane. Pas djegies dhe më pas lyerjes me bojë të bardhë nga ku e mori emrin, rezidenca e presidentit të Amerikës është shoqëruar me ngjarje dhe histori po aq interesante, sa edhe vetë ata që e drejtuan.
Një prej tyre ka ndodhur në vitin 1918, gjatë presidencës së Thomas Woodrow Wilson. Bari i lëndinës rreth e rrotull Shtëpisë së Bardhë ishte rritur aq shumë, sa duheshin skuadra të tëra për ta pastruar.
Por administrata e Wilson bëri një zgjidhje që sot është për të qeshur, por për kohën kurseu shumë dollarë. Në ambjentet e oborrit të Shtëpisë së Bardhë, futën një tufë delesh të cilat kullotnin në barin përreth dhe kështu nuk kishte nevojë për punëtorë.
Qëllimi u arrit. Bari jo vetëm nuk po rritej më, por u pakësua ndjeshëm. Tufa e deleve qendroi aty dy vjet dhe sigurisht që nuk u kthye më. Pamja e kësaj fotografie marrë nga The Library of Congres, është vërtetë unikale.
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ka ndërhyrë Rusia në zgjedhjet e fundit? Ja si përgjigjet Joe Biden

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden, është pyetur nga gazetarët, nëse Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet e fundit presidenciale, ku ai...

”Ngrita çështjen e një Europe të lirë”/ Biden”: Putinit ia thashë të gjitha

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka zbardhur detaje në lidhje me takimin e zhvilluar ditën e sotme në Gjenevë, me...

Si Basha do jetë i pari që do e lëshojë Berishën

Nga: Ben Andoni Partia Demokratike ka mbaruar zgjedhjet duke vendosur për të tretën herë me radhë z. Basha në krye të saj. Në fakt, ai nuk...

Italia në panik/ Alarm për bombë pranë stadiumit ku do luhet kundër Zvicrës

Italia ndodhet në panik, pak orë para se përfaqësuesja të luajë ndeshjen e dytë të kampionatit europian përballë Zvicrës. Një alarm për bombë, ka...

SHBA i dhuron Shqipërisë, 1 milion dollarë pajisje mjekësore

Komanda europiane e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i ka dhuruar Shqipërisë 1 milion dollarë pajisje mjekësore kundër koronavirusit për spitalin Nënë Tereza në...