E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Ku ndahen Lulzim Basha dhe Ilir Meta për 25 prillin

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Nga: Alfred Peza

Është gjithnjë e më e qartë se ka një vijë sjellje shumë të ndryshme të Ilir Metës, nga ajo e Lulzim Bashës, në lidhje me reformimin e rregullave elektorale në funksion të zgjedhjes së pranverës së ardhshme. Kuptohet që në këtë qasje, Presidenti është në funksion të qënies lideri “de facto” i LSI, ndërsa Lulzim Basha në funksion të qenies Kryetari “de jure” i PD.

Gjatë ditëve të fundit të debateve rreth implementimit në Kodin Elektoral, të ndryshimeve Kushtetuese të 30 korrikut, sa më urtë dhe pasiv po qëndron Lulzim Basha, aq më aktiv dhe agresiv po shfaqet Ilir Meta në publik. Mjafton të shihni aktivitetin e tyre në rrjetet sociale, në takimet publike dhe praninë mediatike, për ta kuptuar më mirë këtë.

Edhe pas vendimit të Konferencës së Kryetarëve për ta futur në kalendarin e punimeve të Parlamentit, miratimin e listave të hapura, koalicioneve parazgjedhore dhe pragut elektoral Lulzim Basha heshti. Ilir Meta reagoi. Kryetari i PD nuk komentoi, çfarë do të thotë se është dakord në heshtje, me modelin e ofruar nga socialistët. Ndërsa Presidenti i Republikës nxitoi të bënte një statur në facebook-un e tij.

“Hapi i parë për rikthimin në Drejtimin e Duhur është respektimi pikë për pikë i Marrëveshjes së 5 Qershorit dhe mos devijimi prej saj as një milimetër. Të rikthejmë shpresën duke rikthyer sovranitetin në duart e popullit, me hapjen e listave 100% dhe plotësimin e të gjitha kushteve të BE”, tha Ilir Meta. Duke dëshmuar në këtë mënyrë, ndarjen e thellë me Lulzim Bashën, për çështjet që lidhen me zgjedhjet e 25 prillit.

Kryetari i PD kishte deklaruar një herë të vetme, se ishte për hapjen e listave duke i pozicionuar kandidatët, sipas rendit alfabetik. Pas kësaj përfaqësuesi i tij në tryezën e Këshillit Politik nuk paraqiti kurrë ndonjë draft të shkruar zyrtarisht. Përmes së cilës të kuptohej se çfarë e si e duan konkretisht dhe mbi bazën e saj, të debatohej me mazhorancën, për gjetjen e një konsensusi. Provë e qartë se PD është dakord me propozimin e PS për hapjen e listave.

Ndërsa Ilir Meta me sa duket fare qartë, në emër të LSI vazhdon të këmbëngulë pa u ndalur publikisht, për hapjen 100% të listave sipas një formule që ende nuk e ka artikuluar. E aq më pak, ta ketë propozuar gjithashtu në tryezën e Këshillit Politik, përfaqësuesi i LSI, Petrit Vasili. Shenjë e qartë edhe kjo, se as Ilir Meta nuk e ka hallin realisht tek formula e hapjes së listave. Sepse në thelb, edhe atij me sa duket, i pëlqen formula e propozuar nga PS e cila pritet të miratohet më 1 tetor në Kuvend.

Lexo edhe :   Me Metën dhe Ramën, e Majta jonë “klasike” mbyll ciklin
Lexo edhe :   Akuzat për inceneratorët, Veliaj sulmon Bashën

I pafuqishëm për ta ndryshuar realitetin përmes rrugës politike, ku Lulzim Basha duket më i sigurtë, Ilir Meta po mundohet të përfitojë nga gjithçka tjetër. Ndaj, po e shohim që të ketë nisur këtë muaj turin e ri të dekorimeve elektorale nëpër Shqipëri. Të kërcënimeve, të dhunës verbale dhe shantazheve. Duke mos lënë pa shfrytëzuar deri edhe futbollin, duke nxituar ta shohi këtë si një “krizë të thellë kushtetuese, institucionale dhe përfaqësuese (që) po përshkallëzohet në përmasa shqetësuese në të gjithë sektorët.”

Ditët e fundit është rritur sërisht presioni i mediave pranë kësaj pjese të opozitës, kundër ambasadores së SHBA, në emër të gjoja mosreagimit sa herë që i duhet atyre në luftën e brendshme politike kundër mazhorancës dhe Kryeministrit Edi Rama. Por në fakt, ashtu si edhe në zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2019 edhe në ato të përgjithëshme parlamentare të 2021, halli i madh vazhdon të jetë i njëjtë: Të bëjnë gjithçka për të bllokuar reformën në drejtësi.

Ka qenë kjo edhe arsyeja që detyroi ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim që tua kthente me një gjuhë shumë “diplomatike”, edhe përgjigjen e merituar: “Shumë e rëndësishme për të ardhmen e Shqipërisë implementimi Reformës në Drejtësi, hap pas hapi. E nevojshme të hiqen pengesat, për të kërkuar zgjidhje praktike. Mos u dorëzoni kurrë para atyre që dëshirojnë që Drejtësia të mos vijë kurrë.”

Duke qenë se pas 2021 LSI nuk pritet që të jetë në pushtet dhe pas 2022, as Ilir Meta nuk do të jetë më deputet pasi të iki nga Presidenca, situata komplikohet. Koha punon për Lulzim Bashën përballë Ilir Metës që i ka shanset gjithnë e më të ulëta, për të qenë nesër lider i opozitës siç është munduar që ta ekspozojë veten vitet e fundit. Ndaj, qëndrimet e tyre publike, kontrastojnë gjithnjë e më shumë me njëra tjetrën. E do të thellohen, sa më shumë që ti afrohemi, të dielës së votimeve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...