E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

SPAK vihet në lëvizje, agjent i infiltruar për të kapur ‘mat’ pedagogun që merrte para për provimet

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

Detaje të reja janë hedhur në dritë, lidhur me arrestimin e pedagogut Alket Dino, i cili akuzohet për mitmarrje. Avokati i pedagogut ka rrëfyer se SPAK ka futur një student të infiltruar, i cili ka pasur një provim të mbetur.

Avokati Nevzat Tarelli është shprehur më tej se Prokuroria ka kryer veprime te simuluara me Xhevahir Dervishin, nëpërmjet agjentit të infiltruar. Pedagogu Alket Dino është arrestuar nga policia, sepse merrte para nga studentët, për t’ju dhënë provimet.

Në pranga ka rënë gjithashtu dhe Xhevahir Dervishi, i cili bënte rolin e sekserit mes pedagogut dhe studentëve. Pedagogu Dino punon në Universitetin “Fan Noli” në Korçë, në Fakultetin e Shkencave Natyrore.

“Dino u arrestua mbrëmë për shkak të një hetimi të filluar nga SPAK. Dje janë finalizuar kryerja e veprimeve simulues, nëpërmjet nje agjenti te infiltruar. Bëhet fjalë për një student i cili ka pasur një provim të mbetur.

Prokuroria ka kryer veprime te simuluara me Xhevahir Dervishin, nëpërmjet agjentit të infiltruar. Ne momentin e arrestimit, Dino nuk ka pasur asnjë prej kartëmomedhave që u përdorën për veprimin simulues.

Nje pjesë e lekëve janë gjetur tek Dervishi, një pjesë nuk janë gjendur. Dino eshte ne pozita mohuese. Është e vërtetë qe ka pasur kontakt me te arrestuarin tjeter, por takimi ka qenë për shkak te interesit te pedagogut për një shtepi me qira, pasi Dervishi ështe pronar i një agjencie imobiliare.

Alket Dino është pozicionuar qartë që nuk ka lidhje me rastin korruptiv, që ka të bëjë me nje student që pretendon qe ka paguar për nje provim me Alket Dinon 500 euro. Gjate kontrollit fizik, profesorit nuk i është gjetur asnjë kartëmonedhë euro.

Nje pjese e eurove janë gjetur te portofoli i Xhevi Dervishit. Rezultatet e provimit jane mbyllur para nje jave, dhe nuk ka asnje mundesi qe pedagogu te nderhynte ne sistem per te ndryshuar noten. Pedagogu eshte mbajtur per nje muaj ne pergjim, kohe kur eshte rregjistruar procedimi penal nga SPAK, dhe survejimi, dhe dje është bërë arrestimi në flagrancë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shtatzënë për herë të dytë, deputetja e PS me koronavirus

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti e cila është në pritje të fëmijës së dytë është infektuar me koronavirus. Gjendja e saj është e stabilizuar...

Bardhi publikon videon: SPAK-u e ka të thjeshtë hetimin për inceneratorët

Inceneratorët janë kthyer në debatin kryesor mes partive politike në prag të zgjedhjeve të 25 prillit. Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi thotë se...

Covid-19, Brataj: Maska e nevojshme, ja cilat nuk duhen përdorur

Edhe pse mbajtja e maskës është bërë e detyrueshme që nga 15 tetori, ende ka debat lidhur me efikasitetin e tyre. Kreu i Urgjencës Kombëtare,...

Koronavirusi prek Borussia Dortmund, infektohet Emre Can

Borussia Dortmund, është ekipi i rradhës i prekur nga koronavirusi. Verdhezinjtë gjermanë, kanë bërë kontrollet rutinë për COVID-19 dhe një nga yjet kryesore të skuadrës,...

Agjensitë amerikane të zbulimit: Irani dhe Rusia sulmojnë sërish zgjedhjet

Agjensitë amerikane të zbulimit kanë akuzuar Iranin dhe Rusinë se u përpoqën të përdorin të dhënat e regjistrit të votuesve në “përpjekje të dëshpëruara”...