E premte, 15 Janar, 2021
7 C
Tirana

Kryeprokurori Çela kritika vartësve në Korçë: Hetoni krimin financiar

Kryeprokurori, Olsian Çela kritikoi prokurorët e Korçës për hetimin e krimit financiar.

Ai ka deklaruar se nuk duhet pritur vetëm nga kallëzimet, por duhet vlerësuar çdo informacion apo denoncim që vjen edhe nga mediat.

Olsian Çela: Numri i veprave penale që lidhen me krimin financiar, pastrimin e produkteve mbetet relativisht i ulët në prokurorinë e Korçës. Kjo kërkon një qasje proaktive. Nga prokurorët e Korçës duhet të vlerësohet çdo burim informacioni që lidhet me evazionin fiskal, pastrimi e parave dhe asetet kriminale. Nuk duhet të lihet jashtë vëmendjes çdo informacion në media. Nuk mund të keni një rol pasiv”.

Çela u kërkoi prokurorëve të ruajnë pavarësinë dhe të qëndrojnë jashtë çdo ndikimi ndaj faktorëve të ndryshëm.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

CDU-ja gjermane: Vazhdimësi apo drejt së ardhmes së panjohur?

CDU, partia në pushtet në Gjermani, po zgjedh në votim virtual kryetarin e ri të partisë. Në postin e kancelarit, kryetari i ri do...

Rama publikon hartat: Ja si e shiti Berisha detin në vitin 2008 (Foto)

Kryeministri Rama, teksa ka folur për çështjen e detit me Greqinë, për herë të parë ka publikuar mbrëmë hartat e viteve 2001, 2008 dhe...

Meta-Denajt: Mos penalizoni Vlorën, zhbllokoni fondet e investimeve në rrugë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta i është përgjigjur shkresës dërguar në adresë të tij nga ministrja e Financave Anila Denaj, lidhur me për Projektin...

”Vajza u fut me forcë në makinë”/ Telefonata e qytetarit alarmon policinë

Një vajzë dyshohet se është marrë peng ditën e sotme në zonën e Insitutit në Kamzë. Mësohet se një qytetar ka telefonuar policinë dhe ka...

Kim takon kreun e KQZ-së: Më 25 prill, zgjedhje të lira dhe të ndershme

Ambasadorja e SHBA-ve në vendin tonë, Yuri Kim ka zhvilluar një takim me kreun e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi. Kim siguroi mbështetje për...