E enjte, 21 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Kryeministrja skoceze: Johnson kërkon një Brexit pa marrëveshje

Kryeministrja skoceze, Nicola Sturgeon akuzon kryeministrin e Britanisë, Boris Johnson se perspektiva e tij për një Brexit pa marrëveshje po përçan Britaninë e Madhe.

Sturgeon, rajoni i të cilës votoi për të ndenjur në Bashkimin Evropian gjatë referendumit të vitit 2016, e dha këtë deklaratë pas takimit zyrtar që kryeministri i ri britanik pati në Skoci.

“Pas bisedimeve të mia me Boris Johnson…Mendoj se ai kërkon një Brexit pa marrëveshje”, u shpreh Sturgeon.

Boris Johnson tha se kërkon të rinegociojë marrëveshjen e Brexit, që Bashkimi Evropian e ka përjashtuar. Nëse ai dështon, ai theksoi se vendi i tij do të dalë nga BE-ja më 31 tetor, me ose pa marrëveshje.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/Publikohen pamjet ‘apokaliptike’ (VIDEO)

Të paktën 3 persona u vranë dhe më shumë se 30 u plagosën në një shpërthim të fuqishëm në një restorant, në qytetin verilindor...

Evi Kokalari i publikon dokumentin Bashës: Të nis një investigim për këto afera

Që kur u shfaq në "Foltoren" e Sali Berishës si një mbështetëse "amerikane" e ish-kryeministrit në “luftën” e tij kundër SHBA-së, Evi Kokalari nuk...

Thellohen spastrimet në PD/Luan Baçi largohet nga kreu i degës në Fier

Lulzim Basha ka marrë një tjetër vendim, për të shkarkuar një tjetër emër nga radhët e PD-së. Dita-ditës, kryedemokrati po fakton se mbetet i...

PD e vendosur për t’i shkuar deri në fund çështjes “Becchetti”

Pak kohë më parë, Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut në Strasburg ka dënuar Shqipërinë me 110 milionë euro, për konfliktin me biznesmenin...

Hoxhë Hasan Tahsini, në fokus të Akademisë për Studime të Çamërisë

Hoxhë Hasan Tahsini ka qenë në fokus të Akademisë së Studimeve për Çamërinë. Simpoziumi shkencor i Akademisë së Studimeve për Çamërinë është mbajtur në...