E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Kryeministri britanik, Johnson paralajmëron qytetarët: Mos dilni për festa

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson i ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve të tij që ta festojnë vitin e ri në shtëpi dhe të mos mblidhen për të festuar, në mënyrë që të shmangim përhapjen e infektimeve me Covid-19.

I pyetur se sa njerëz do të vaksinohen çdo javë duke qenë se Britania e Madhe ka nisur procesin e vaksinimit, Johnson ka thënë se numri llogaritet në disa miliona.

“Përgjigja më e mirë që mund të jap në këtë moment është se do të kemi dhjetëra miliona doza deri në fund të Marsit. Ne jemi duke punuar që programi të ecë sa më shpejt që të mundemi. Unë nuk dua t’iu jap numra specifik për momentin, por mund t’iu them se ne po lëvizim qiell e tokë për t’i marrë dozat sa më parë të mundemi,”-ka thënë Johnson.

Gjithashtu, Boris Johnson ka thënë se dëshiron ta nxjerrë vendin nga izolimi sa më shpejtë dhe se ka besim që kjo do ndodhë pas Pashkëve.

“Qeveria dëshiron të nxjerrë nga bllokimi i nivelit të katërt vendin, sa më shpejtë të mundet, por përhapja e mutacionit të ri thjesht nuk na jep hapësirën për ta bërë atë. Ne kemi besim se gjërat do të jenë shumë më mirë deri në 5 Prill, pas pashkëve. Padyshim që ne do të përpiqemi ta sjellim atë datë aq shpejt sa mundemi dhe kjo është arsyeja pse programi i shpërndarjes së vaksinave është kaq i rëndësishëm,”-ka thënë ai.

Lexo edhe :   Covid/ Manastirliu tregon se kur do të kryhet vaksinimi i të gjithë popullatës
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...