E enjte, 21 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Kryebashkiaku i ri i Dropullit betohet me himnin grek dhe atë shqiptar

Në mesditën e sotme u konstituua edhe Këshilli Bashkiak i Dropullit, duke shënuar përfundimin e këtij procesi për qarkun e Gjirokastrës.

Kryetari Dhimitraq Toli dhe anëtarët e rinj të Këshillit bënë betimin, teksa gjatë ceremonisë u luajt himni grek edhe ai shqiptar, si dhe ishin vënë flamujt e të dy vendeve.

Bashkia e Devollit është njësia vendore më e madhe e minoritetit grek në Shqipëri, kështu që kryebashkiaku e mbajti fjalën në të dyja gjuhët.

Të pranishëm gjatë kësaj ceremonie ishin deputetët Bledi Çuçi, Mirela Kumbaro dhe Artemis Malo, si dhe zv.ministrja e Brendshme Rovena Voda e prefekti Astrit Aliaj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Evi Kokalari i publikon dokumentin Bashës: Të nis një investigim për këto afera

Që kur u shfaq në "Foltoren" e Sali Berishës si një mbështetëse "amerikane" e ish-kryeministrit në “luftën” e tij kundër SHBA-së, Evi Kokalari nuk...

Thellohen spastrimet në PD/Luan Baçi largohet nga kreu i degës në Fier

Lulzim Basha ka marrë një tjetër vendim, për të shkarkuar një tjetër emër nga radhët e PD-së. Dita-ditës, kryedemokrati po fakton se mbetet i...

PD e vendosur për t’i shkuar deri në fund çështjes “Becchetti”

Pak kohë më parë, Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut në Strasburg ka dënuar Shqipërinë me 110 milionë euro, për konfliktin me biznesmenin...

Hoxhë Hasan Tahsini, në fokus të Akademisë për Studime të Çamërisë

Hoxhë Hasan Tahsini ka qenë në fokus të Akademisë së Studimeve për Çamërinë. Simpoziumi shkencor i Akademisë së Studimeve për Çamërinë është mbajtur në...

Për periudhën janar-prill janë shpenzuar 14 mln USD për 499 mijë të vaksinuar

Për vaksinimin e popullatës në 4 mujorin e parë të 2021 janë shpenzuar rreth 14 milonë dollarë sipas të dhënave të Ministrisë të Shëndetësisë....