E premte, 10 Korrik, 2020
20 C
Tirana

Udhëtoni pa frikë me 10 linjat ajrore më të sigurta në botë!

Më të lexuarat

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Merret vendimi/ Ja me sa vite burg dënohet Dritan Dajti

Gjykata e Elbasanit i ka bashkuar dy dënime në një ndaj Dritan Dajtit duke e dënuar përfundimisht me 25 vite burgim. Dritan Dajtit i kanë...

Presidenti i infektuar hoqi maskën në konferencë! Gazetarët, zero tolerancë ndaj tij

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro para disa ditësh konfirmoi se ishte infektuar me koronavirus. Rikujtojmë se herë pas here ai injoronte pandeminë duke thënë se...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Meta publikon fotot me Thaçin nga Gjiri i Lalzit, ja kush tjetër ishte me ta

Presidenti Ilir Meta ka publikuar foto nga takimi në Gjirin e Lalzit me homologun e tij kosovar, Hashim Thaçi. Nga fotot e publikuara nga kreu...

Gent Cakaj shkarkon të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, i dërgon Metës emrin e ri

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka shkarkuar të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, përfshi edhe ambasadoren. Një...

Pamje të rralla/ Ndodh 1 në 80 mijë raste, vjen në jetë fëmija me ‘këmishë’ (FOTO)

Një foshnje në maternitetin ‘Koço Gliozheni’ në kryeqytet, ka lindur i mbështjellë me qese amniotike, që në gjuhën popullore cilësohet si 'i lindur me...

Përgjatë kohës kanë ndodhur një sërë incidentesh, përplasjesh apo aksidentesh të avionëve, të cilat kanë vënë në dukje sigurinë e tyre. Në botë janë disa linja ajrore të cilat kanë implementuar standardet më të larta të sigurisë. Në mënyrë që të ulin sa më shumë incidentet dhe aksidentet e aeroplanëve. Këto linja ajrore përdorin teknologjinë më të mirë për motorët, produktet më të mira të sigurisë, të cilat ndiqen në mënyrë strikte. Si edhe kanë pilotët më të mirë, të aftë për të menaxhuar situata delikate. Më poshtë, ne po ju listojmë linjat ajrore më të sigurta në botë, ku mund të udhëtoni pa u shqetësuar për sigurinë tuaj.

  1. Etihad Airways (Emiratet e Bashkuara Arabe). Nisi aktivitetin në vitin 2003. Deri tani nuk ka pasur viktima apo aksidente.
  1. Lufthansa (Gjermani). Pavarësisht volumit të madh të fluturimeve, aksidenti i fundit në këtë linjë ka ndodhur në vitin 1993, me pasojë vdekjen e 2 pasagjerëve.
  1. Cathay Pacific (Hong Kong). Shquhet për siguri. Aksidenti i fundit, ka ndodhur në vitin 1972.
  1. Air Canada (Kanada). Aksidenti i fundit fatal, ka ndodhur në vitin 1983.
  1. Emiratet (Emiratet e Bashkuara Arabe). Ka një flotë prej 200 avionësh. Shquhet për luksin dhe rehatinë që u ofron pasagjerëve. Asnjë aksident.
  1. EVA Air (Tajvan). Në historinë e saj 26-vjeçare, nuk ka pasur asnjë aksident me pasojë vdekjen.
  1. British Airways (Mbretëria e Bashkuar). Aksidenti i fundit, ka ndodhur në vitin 1976.
  1. Air New Zelanda (Zelanda e Re). Aksidenti i fundit, ka ndodhur në vitin 1979.
  1. Finnair – Finlandë. Në 96 vite ekzistencë, kjo linjë ka regjistruar vetëm dy aksidente, më 1961 dhe 1963.
  1. Qantas Airways Limited (Australi). E themeluar në vitin 1920. Aksidenti i fundit vdekjeprurës, ndodhi në vitin 1951./ TIRANA TODAY
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Po fliste me Princin Charles, punonjësit të supermarketit i bie të fikët (Video)

Mediat britanike së fundmi kanë publikuar një video, ku shfaqet një punonjës supermarketi të cilit i bie të fikët teksa bashkëbisedonte me Princin Charles. Ky...

Paqe ka kur nuk i hidhet benzinë zjarrit politik

Nga Skënder Minxhozi Ilir Meta ka bërë një konstatim të drejtë në orët e fundit. Ka vërejtur se tek ne, përkundër Maqedonisë së Veriut, ka...

A duhej të jepte dorëheqjen Thaçi pas publikimit të aktakuzës? Përgjigjet Haradinaj

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka folur rreth ftesës që Gjykata Speciale i ka çuar presidentit Thaçi, për t’u paraqitur në Hagë. Kujtojmë se Haradinaj...

Durrës/ Përfshihen nga flakët 3 shtëpi të vjetra

Së fundmi, 3 shtëpi të vjetra janë përfshirë nga flakët në lagjen 5 të qytetit të Durrësit. Zjarrfikëset kanë shkuar në vendin e ngjarjes dhe...

Kryeministri 61-vjeçar ndërron jetë pak pas mbledhjes së qeverisë

Kryeministri i Bregut të Fildishtë, Amadou Gon Coulibaly, ka ndërruar jetë sot pak minuta pasi kishte përfunduar një mbledhje të kabinetit qeveritar. Presidenti i vendit,...