E hënë, 25 Tetor, 2021
22.5 C
Tirana

E habitshme/ Mjekët gjejnë 526 dhëmbë në gojën e një djali 7-vjeçar

Një ngjarje tepër e rrallë është regjistruar në Indi. Pas vizitës për dhimbje në nofull, një 7-vjeçari i janë gjetur plot 526 dhëmbë në gojë.

Sipas mediave të huaja, 7-vjeçari po ankohej për dhimbje në nofull dhe vendosi të vizitonte mjekun. Djali ka shkuar në spital në gjendje të rëndë për shkak se goja e tij ishte e ënjtur, duke i shkaktuar atij dhimbje të mëdha.

Në momentin që mjekët e skanuan me rreze X, ajo çfarë zbuluan ishte diçka e pa hasur ndonjëherë më parë. Doktorët gjetën në nofullën e tij të poshtme, një qeskë të mbuluar, plot me dhëmbë abnormal.

Ndërhyrja kirurgjike ndodhi shpejt, por u desh kujdes i madh nga mjekët të cilët ekzaminuan çdo dhëmb para se të ndërhynin.

“Ishin totalisht 526 dhëmbë me gjatësi prej 1 milimetër deri në 15 milimetra. Edhe më të voglat kishin një kurorë, rrënjë dhe mbulesë që nënkuptonin se ishte një dhëmb i vërtetë”, tha mjekja Prathiba Ramani.

Ndërkohë, 7-vjeçari do të dalë nga spitali pas tre ditëve dhe pritet që të rikuperohet plotësisht.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reagime pas ndalimit të sportistëve të Kosovës nga Serbia

Autoritetet e Serbisë ndaluan në kufi dhe nuk lejuan ekipin përfaqësues të boksit të Kosovës që të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të Boksit...

“Ata autobusë prodhojnë kancer, keni 5 ditë kohë”, arrihet dakordësia

Pas shumë ditëve të utobusëve të tejmbushur dhe vonesave të pajustifikuara, sot është arritur dakordësia me operatorët e transportit urban. Kryebashkiaku i Tiranës, Erion...

Derbi gjithnjë përtej futbollit…

Nga: Eduard Zaloshnja Para ca kohësh, zhvillova një sondazh me tifozë e dashamirës të Tironës në lidhje me ndryshimin e emrit zyrtar të klubit (nga...

Vd*kja e turistëve ruse/Prokuroria kërkon ndihmë nga kompanitë e huaja

Lidhur me rastin e vdekjes së mistershme të katër shtetasve rusë, Prokuroria i është drejtuar me një kërkesë një kompanie të huaj, për të...

VIDEO/Semi përplaset me Fifin për shkopin që ajo mban në dorë, shpërthen në lot

Sherri i sajuar ndërmjet Fifit dhe Monikës, ka përshirë lojtarë të tjerë, duke krijuar jo pak polemika tek banorët e shtëpisë së “Big Brother...