E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Kosovë-Serbi/ Albin Kurti: Ne duam barazi, duam reciprocitet

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka dhënë një intervistë për “Euronews World”, ku ndër të tjera ka folur për heqjen e taksës për mallrat nga Serbia.

“Unë mendoj që Serbia duhet të përballet me të shkuarën e saj, me të gjitha gabimet dhe krimet gjatë luftës. Lidhur me Serbinë, ne duam barazi. Ne duam reciprocitet. Kushtet janë pjekur për t’u angazhuar në një dialog të ri për të dy palët, në regjistrin e vlerave për të ardhmen dhe regjistrin e fakteve nga e shkuara”, tha Kurti.

I pyetur nga gazetari i “Euronews” Jack Parrock, lidhur me ndarje të territoreve, Kurti deklaroi: “Kosova nuk mund të përfshihet në asnjë lloj të të ashtuquajturi projekt i këmbimit apo shkëmbimit të territoreve. Të gjitha këto projekte në të shkuarën kanë dështuar dhe do të dështojnë edhe në të ardhmen, veçanërisht tani që ne jemi në pushtet. Nëse dikush tjetër e tenton sërish, zgjidhjet territoriale janë një recetë për konflikte, jo për paqen që ne kemi nevojë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Çfarë sollën dy takimet Kurti-Vuҫiç që kaluan vetëm me akuza dhe kundërakuza?

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...