E mërkurë, 16 Qershor, 2021
21.5 C
Tirana

Kosovë/Arrestimet trazojnë situatën politike, Hoti bën lëvizjen urgjente

Një ditë pas arrestimeve në Kosovë, me urdhër të Dhomës së Specializuar në Hagë, kryeministri Avdullah Hoti ka thirrur në një mbledhje urgjente ministrat e qeverisë.

Mbledhja do të nisë në orën 09:00, dhe do të ketë në fokus operacionin e EULEX të shtrirë në Kosovë. Kjo mbledhje e Qeverisë vjen një ditë pas arrestimit nga Specialja të ish-presidentit të vendit, Hashim Thaçit, ish-kreut të PDK-së, Kadri Veselit, shefit të grupit parlamentar të LVV-së, Rexhep Selimi dhe ish-kryeparlamentarit Jakup Krasniqi.

Qeveria ka reaguar pas zhvillimeve të fundit, duke deklaruar se askush nuk mund të shpallet fajtor, pa një vendim përfundimtar të drejtësisë.

Dje, Vjosa Osmani është emëruar zyrtarisht presidente e Kosovës, pas dorëheqjes së Hashim Thaçit. Ajo u zotua para qytetarëve se do të ushtrojë detyrën e kryetares së shtetit, duke promovuar këto vlera.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Denoncimi Fiks Fare/ 1200 euro kalimi në Kapshticë në mënyrë të paligjshme

Bashkimi Europian hap më në fund dyert për turistët shqiptarë, të mbyllura prej më shumë se 1 viti. Ambasadorët e 27 vendeve anëtare të...

Me këtë rini, e ardhmja është e sigurtë. Në dreq do të shkojmë

Nga: Mentor Kikia Në Shkodër, dyndje e madhe në sallën e teatrit “Migjeni”. Nuk po shiten biletat e ndonjë shfaqeje të ”madhe”. As ka ardhur...

Alarmi: Më shumë se gjysma e produkteve kozmetike përmbajnë kimikate toksike

Më shumë se gjysma e produkteve të njohura kozmetike që shiten në SHBA dhe Kanada ka gjasa që të përmbajë nivele të larta të...

‘Me një mik special’/ Rama i shkon në shtëpi ish-presidentit francez, Sarkozy

Kryeministri Edi Rama është takuar ditën e sotme me ish-presidentin e Francës, Nicolas Sarkozy. Në takimin e zhvilluar në shtëpinë e Sarkozy në Paris, Rama...

Ka ndërhyrë Rusia në zgjedhjet e fundit? Ja si përgjigjet Joe Biden

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden, është pyetur nga gazetarët, nëse Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet e fundit presidenciale, ku ai...