E mërkurë, 23 Shtator, 2020
22 C
Tirana

Kosova; Të fitosh asgjë dhe gjithçka

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Nga: Dritan Hila

Takimi Vuçiç-Trump-Hoti, ishte spektakolar nga ana protokollare. Nëse serbët i imagjinojnë kosovarët vetëm si druvarë dhe shitës qymyri, besoj se këtë radhë e panë veten në të njëjtin nivel. Vuçiç dhe Hoti rrinin në të njëjtën karrige që përdoret në hetuesi.

Tavolinat ishin nga ato të shkollave të fshatit. Maja e spektaklit ishte kur në videokonferencë, Netanjahu merrte lajmin se Serbia do ta vendosë ambasadën në Jerusalem. Sa për citim, Serbia ka marrëdhënie më të mira sesa Kosova me vendet e Konferencës Islamike dhe ka statusin e vëzhgueses aty. Ndërsa Hoti mori bonusin e njohjes nga Izraeli me koncesionin për Hamasin të cilin e kishte klasifikuar si terrorist muaj më parë.

Serbia nuk e njohu Kosovën, por kjo pak rëndësi ka pasi e njohën SHBA-të duke e trajtuar si të barabartë me Serbinë.

Megjithatë loja mbetet e hapur.

Nëse kthehemi pas në histori, ka pasur një takim të ngjashëm gati njëzet vjet më parë. Ishte ai mes Rabin dhe Arafat. Nën presionin e Uashingtonit u arrit një pajtim gjaqesh. Palestinës iu hap rruga të bëhej shtet. Por fatkeqësisht palestinezët nuk ia dolën të dilnin nga mentaliteti klandestin e tribal. Ngritën një autoritet të korruptuar dhe fanatik. Sot, shteti i Palestinës ka humbur shumë nga miqtë e tij perëndimorë dhe është një lloj komune ku të gjithë vjedhin dhe popullsia është mish për top e interesave të shteteve arabe dhe myslimane që ndërthuren aty. Nuk ka munguar dora e Izraelit. Po kujt i dhimbsen? Askujt. Askush nuk qan humbësit.

Lexo edhe :   Si janë 24 orët e fundit të jetës së një të dënuari me vdekje në SHBA

E ngjashme është situata në Kosovë. Pa u tharë ende boja, Ramush Haradinaj nxitoi të jepte deklaratë për rrëzimin e qeverisë Hoti. Ndërkohë për fat dikush ia tërhoqi veshët që çdo ditë e më shumë ngjajnë me ato të magjarit. Imagjinoni se çfarë figure do të bënim nëse ndodhte. Por klasa drejtuese politike e Kosovës duhet t’i thërrasë mendjes. Praktikisht nga ajo marrëveshje nuk fituan asgjë. Politikisht kanë mundësi të pakufizuara të bëjnë një shtet funksional. Mbetet në dorë të tyre nëse do të jenë dikushi apo vetëm një shprehje gjeografike që dikur shqiptarët i thërrisnin Dardani dhe serbët, Kosovë./dritare.net

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Me dy armë, gjykata e lë në ‘arrest shtëpie’! Zbulohet ku do qëndrojë Fjolla Morina

Këngëtarja Fjolla Morina u kap më 19 shtator në Pikën Kufitare të Morinës, me një armë zjarri pistoletë, një tjetër tip çakmaku dhe 23...

Aleksandër Lukashenko betohet ‘fshehurazi’ si president i Bjellorusisë

Presidenti bjellorus Aleksandër Lukashenko, është betuar për një mandat të gjashtë. Raportohet se betimi është bërë në fshehtësi dhe pa asnjë njoftim paraprak. Madje...

Si janë 24 orët e fundit të jetës së një të dënuari me vdekje në SHBA

Sipas Qendrës së Informacionit të Dënimeve me Vdekje në SHBA (DPIC), aktualisht në burgjet amerikane ndodhen rreth 2.500 të dënuar që presin të përballen...

“Robi plaket kur don vet” , Robert Berisha së shpejti në ekran si prezantues (VIDEO)

Muzikanti i njohur Robet Berisha, kërkon të rrëmbejë një vëmendje tjetër nga publiku i tij. Me një klip prezantimi mjaft intrigues, Roberti ka zbuluar se...

Kryemadhi pret me padurim zgjedhjet: 25 prilli, dita kur shteti do i rikthehet qytetarëve

Teksa pak muaj na ndajnë nga zgjedhjet parlamentare, partitë politike kanë ndezur motorët për fushatën elektorale. Për kryetaren e LSI Monika Kryemadhi, qytetarët duhet të...