Koronavirusi: Regjistrohen 986 raste të reja dhe 19 viktima

Kurba e koronavirusit në Shqipëri vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 986 raste të reja.

Ndërkohë, 19 persona nuk kanë arritur ta fitojnë betejën me këtë sëmundje. Viktimat janë të moshave 65-89 vjeç.

Nga virusi janë shëruar edhe 962 persona, teksa raste aktive janë 35.471. Situata paraqitet e rënduar edhe në 4 spitalet COVID, pasi aktualisht po trajtohen 647 pacientë.

Që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 12.467 vaksina anti-COVID.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

461 raste në Tiranë, 54 raste në Vlorë, 44 raste në Durrës, 41 raste në Fier, 39 raste në Librazhd, 31 raste në Elbasan, 24 raste në Krujë, 23 raste në Shkodër, Pogradec, 22 raste në Lushnje, 19 raste në Kuçovë dhe Tepelenë, 18 raste në Mallakastër dhe Lezhë, 17 raste në Korçë, 15 raste në Mirditë, 12 raste në Berat, 11 raste në Kamëz, 10 raste në Gjirokastër, 9 raste në Peqin, 8 raste në Kurbin dhe Gramsh, 7 raste në Kavajë, 5 raste Ura Vajgurore, 4 raste në Përmet, Kukës, 3 raste në Maliq, Shijak, Kolonjë, Himarë, Vau i Dejës, Pukë, Devoll, 2 raste në Vorë, Cërrik, Skrapar, Sarandë, 1 rast në Poliçan, Kelcyrë, Libohovë, Memaliaj, Bulqizë, Malësi e Madhe, Dibër, Delvinë, Mat, Rrogozhinë, Has.

Viktima – 19 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 9 qytetarë nga Tirana, 4 qytetarë nga Shkodra, 2 qytetarë nga Fieri, 1 qytetar nga Shijaku, 1 qytetar nga Kavaja,1 qytetar nga Tepelena, 1 qytetar nga Lushnja, të moshave 65-89vjeç.

Të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 962 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 68,969 që nga fillimi i epidemisë.

Lexo edhe :   Kurba mbetet e ulët, vetëm 2 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Të shtruar në spitale – Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 647 pacientë, 41 në terapi intensive, nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar.

Statistika (27 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore 986

Të shëruar në 24 orë 962

Të shtruar në spitale 647

Humbje jete në 24 orë 19

Testime ditore 3957

Testime totale 462,980

Raste pozitive 106,215

Raste të shëruara 68,969

Raste Aktive 35,471

Humbje jete 1,775

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 22853

Fier 2641

Durrës 1664

Vlorë 1748

Shkodër 1337

Gjirokastër 1026

Berat 877

Korçë 916

Elbasan 887

Lezhë 819

Dibër 368

Kukës 335