E hënë, 18 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Koronavirusi i ri/ Britania e Madhe në izolim për herë të tretë

Britania e Madhe ka hyrë në një mbyllje totale nga dita e sotme deri në mes të muajit shkurt. Në një deklaratë për mediat, Kryeministri Boris Johnson tha se i gjithë vendi duhet të qëndrojë i mbyllur për të mos përhapur varianin e ri të Covid.

Nën bllokimin e tretë kombëtar, njerëzit në Britai do të urdhërohen të qëndrojnë në shtëpi të paktën deri në 15 shkurt.

Deputetët pritet të votojnë masat e reja të ashpra të mërkurën, megjithëse bizneset do të këshillohen të mbyllen nga e hëna në mbrëmje, shkruan The Sun.

Disa nga masat e marra janë:

-Nga sonte, qytetarët do të qëndrojnë në shtëpi deri në mes të shkurtit (e gjithë Anglia).

-Të gjitha shkollat ​​mbyllen deri në gjysmën e muajit shkurt.

-Çerdhet dhe shkollat ​​speciale të qëndrojnë të hapura.

-Fëmijët do të vazhdojnë të vizitojnë të dy prindërit nëse janë të divorcuar.

-Alkooli është i ndaluar.

-Dyqanet do të mbyllen të gjitha.

-Policia mund të gjobisë njerëzit deri në 200 paundë për thyerje të rregullave si më parë  dhe 10,000 paundë për biznese dhe për tubime.

-Dasmat mund të bëhen vetëm me një numër të vogël njerëzish.

-Funeralet do të behën më në një numër të vogël.

-Studentët nuk duhet të kthehen në universitet deri në mes të shkurtit.

-Vende sportive në natyrë të mbyllen, por terrenet e lojërave mbeten të hapura.

-Udhëtimi jashtë vendit do të lejohet vetëm nëse është thelbësore.

Lexo edhe :   Hoteli më i mirë në Londër hap dyert për të trajtimin të infektuarve me Co*id

-Sportet për fëmijë anulohen nëse nuk bëhet përmes shkollës.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...