E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Mjeku Sulçebe zbulon sa vaksina i duhen Shqipërisë për përballimin e Covid-19

Mjeku i njohur, Genc Sulçebe zbuloi në emisionin “Open” se duke llogaritur gjithë shtresat vulnerabël të shoqërisë, Shqipërisë do mund t’i duhen rreth 4 milionë doza vaksine anti-Covid.

Kjo sasi do të jetë e mjaftueshme për 2 milionë shqiptarë, pasi duhen 2 doza për çdo person.

Genc Sulçebe: ”Përsa i përket shifrave, duhet të jetë një epidemiolog shumë i sofistikuar që t’i llogarisë. Megjithatë unë mendoj se një 2 milionësh do ishte i mjaftueshëm. Pra duhen 4 milionë doza që infeksioni të shuhet. Përveçse në Britaninë e Madhe, ku vaksinimi po shkon mirë, në Francë po has probleme.”

Aktualisht, Shqipëria ka siguruar 500 mijë dozat e para të vaksinës anti-covid nga kompania Pfizer.

Mësohet se 10750 dozat e para të kësaj vaksine, sipas kontratës, do mbërrijnë në Shqipëri në fillim të javës së tretë të janarit. 30250 doza të tjera do vijnë në shkurt dhe të tjerat me radhë muaj pas muaj në bazë të planit të vaksinimit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...