E enjte, 5 Gusht, 2021
29.5 C
Tirana

Koronavirusi përhapet edhe nëpërmjet telefonit (FOTO)

Prej dy muajsh, apeli i hapur që vjen nga mjekët anembanë botës është që qytetarët të lajnë shpesh duart, si mbrojtja më e mirë ndaj viruseve. Përhapja e koronavirusit është në forma nga më të ndryshmet. Po kështu edhe Instituti i Shëndetit Publik i ka bërë thirrje qytetarëve shqiptarë të mbrojnë veten dhe të tjerët nga sëmundjet e shkaktuara nga koronaviruset, duke filluar me larjen e duarve. Në faqen e ISHP-së thuhet: “Lani shpesh duart me ujë dhe sapun, ose pastrojini ato duke i fërkuar me pastrues me bazë alkooli”.

Në bazë të një analize nga ‘Journal of Hospital Infection’, rezulton se jo vetëm koronavirusi, por të gjithë mikrobet e tjera mund të jetojnë në sipërfaqe për plot nëntë ditë. Një ndër gjërat që prekim më shumë është edhe telefoni, duke shtuar kështu rrezikun e marrjes së virusit.

Për të mos u prekur nga virusi vdekjeprurës, këshillohet që telefonat t’i pastrojmë herë pas here. Ka qenë drejtori i shërbimeve mjekësore të Ministrisë së Shëndetësisë në Singapor, Kenneth Mak, i cili në një konferencë u tha gazetarëve se pastrimi i telefonave celularë ishte një masë më e rëndësishme parandaluese, sesa vënia e një maske për fytyrën.

Më tej ai dha edhe disa këshilla se si duhet të pastrohet ekrani dhe sipërfaqja e telefonit: “Leckë e mikrofibrit, ujë, sapun. Këshillohet po ashtu që telefoni të mos përdoret në tualet”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Pasaporta e vaksinës”, një “teori konspirative” që po bëhet realitet

Një ditë më parë është konfirmuar zyrtarisht se New Yorku do të lejojë vetëm të vaksinuarit në bare, palestra e aktivitete argëtuese. Lajmi është...

Llogari bankare për të pastruar paratë, si e zbuloi FBI-ja 74-vjeçaren

S’janë të paktat rastet kur shtetasit e huaj strehohen në Shqipëri për t’iu shmangur drejtësisë në vendet ku janë rezident. Shtetasja amerikano-kanadeze, Lyda Harris,...

“Për lexim gjatë gushtit”

Nga: Skënder Minxhozi Ka qenë një kohë kur nxënësve ju jepej, gjatë pushimeve verore, një listë me libra për t’i lexuar. Atij brezi që e...

Kursi i këmbimit/Rritje e lehtë e euros, dollarit dhe paundit

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rritje e lehtë e euros, paundit britanik,  dollarit dhe frangës zvicerane. Më poshtë do të gjeni...

Zhvillimet kryesore në rajon në 24 orët e fundit

Çfarë ka ndodhur në rajon në 24 orët e fundit 1- Profesori i shkencave politike: Forcimi i sovranitetit të Kosovës, garanton integrimin e gjithë rajonit 2-...