E premte, 10 Prill, 2020
20 C
Tirana

Koronavirusi/Vijon riatdhesimi i italianëve nga Shqipëria në vendlindjen e tyre

loading...

Vijon riatdhesimi i qytetarëve italianë, të cilët duan të kthehen në vendin e tyre, por që janë penguar nga ndalimi i kalimit të kufijve, vendosur nga Shqipëria.

Ambasada italiane në Tiranë njofton se më 11 mars u organizua fluturimi i parë me 133 pasagjerë dhe më 12 mars i dyti me 138 pasagjerë.

Ndërsa sot është nisur edhe avioni i tretë me 166 qytetarë italianë, mes të cilëve 5 ishin bllokuar në Malin e Zi.

Diplomatët italianë kanë falenderuar për bashkëpunimin në këtë operacion ministrinë shqiptare të Infrastrukturës dhe Energjisë, ministrinë e Brendshme dhe Autoritetin e Aviacionit Civil shqiptar.

Ambasadori Fabio Bucci ka falenderuar personalisht të gjithë ata që kontribuuan, duke përmendur punën e madhe që është bërë ditën dhe natën edhe nga personeli i institucioneve shqiptare.

- Reklama -
loading...

Më shumë nga kategoriaTë fundit

“Me rregulla të forta sigurie”/ Rama lehtëson masat, ja çfarë pritet të ndodhë nga e hëna

Përpos ndryshimit të fashës së orarit deri në orën 17:30 për shërbimet ushqimore, farmaceutike dhe bankare, Rama njofton edhe për planin e riatdhesimit. Duke nisur...

Dëmtim i rëndë në gju, Elis Bakaj drejt operimit. Ja sa rrezikon të qëndrojë jashtë fushave

Ishte duke kaluar një sezon fantastik në Bjellorusi, teksa së fundmi u transferua te kampiponët e Brest, por Elis Bakaj ka qenë i pafat. Në...

Zbardhet ngjarja me dy të plagosur në Tiranë, ja kush është agresori i shumëkërkuar

Detaje të reja janë zbardhur lidhur me plagosjen tek "Xhamlliku", pranë shkollës "Niket Dardani". Orges Bilbili nga Lushnja, i cili ishte në kërkim për...

Ç’ka kanë shqiptarët e që nuk ka Evropa

Nga: Rexhep Qosja Emisioni “Fshatrat e Shqipërisë” i televizionit Top Channel, shumë i rëndësishëm që për Shqipërinë e për shqiptarët të mësohet edhe çka s’...

Gati dekreti shtetëror që ringjall Serie A, caktohen 3 fazat për të kthyer futbollin në prill

Futbolli italian mund të të kthehet shumë më shpejt sesa mendohet, edhe pse për të parë ndeshje, duhet pritur deri në fillimin e muajit...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT