E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Koreja e Jugut raporton numër rekord me Covid-19

Koreja e Jugut regjistroi 5.123 raste të reja Covid-19 të martën, një shifër rekord një ditore, sipas një njoftimi për lajmet nga Agjencia Koreane e Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve (KDCA).

KDCA tha se 5.075 nga infeksionet e reja u transmetuan në nivel lokal, me 4.110 të zbuluar në Zonën Metropolitane të Seulit.

Vendi raportoi gjithashtu 34 viktima të tjera, duke e çuar numrin total të vdekjeve në 3.658, sipas KDCA. Rreth 723 pacientë janë në gjendje kritike, shtoi KDCA.

Koreja e Jugut ka raportuar gjithsej 452.350 raste.

Që nga e mërkura, 82.9% e popullsisë kishte marrë të paktën një dozë vaksine Covid-19 dhe 79.9% ishin vaksinuar plotësisht, tha KDCA.

Ministria e Shëndetësisë e Koresë së Jugut dhe KDCA do të formojnë një grup pune së bashku me ministritë përkatëse, për t’iu përgjigjur variantit Omicron.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...