E enjte, 28 Tetor, 2021
5.5 C
Tirana

Kongresi hap “Kutinë e Pandorës” për Berishën

Dorëzimi në Kongres i dosjes për shpalljen “non grata”, ka alarmuar Sali Berishën. Ish-kryeministri nisi një lëvizje kundër Bashës në PD, me shpresën se kjo do i rriste reputacionin dhe do të detyronte amerikanët të tërhiqeshin nga masat kundër tij. Por dorëzimi i dosjes në Kongres është një sinjal i qartë se për amerikanët, është kapitull i mbyllur.

Kur dosja për Berishën ka shkuar në Kongres, SHBA kanë nisur lëvizjet për të bllokuar pasuritë e pushtetarëve të korruptuar në Ballkan. Pak muaj më parë, presidenti Joe Biden nxori një dekret që penalizon të gjithë ata të cilët minojnë demokracinë dhe kërcënojnë paqen në rajon.

I ndodhur përballë kësaj situate, dje Berisha ka rritur presionin ndaj Ambasadës Amerikane. Gjatë foltores së mbajtur në Elbasan, ai paralajmëroi protesta. Po kështu tha se mund të tentojë të marrë drejtimin e PD-së.

Dorëzimi i dosjes së Sali Berishës në Kongres, pritet të shtojë telashet për ish-kryeministrin shqiptar. Ambasadorja Kim dha sinjale se nuk ka asnjë tërheqje në këtë aspekt, e siç duket, po shkohet drejt hapjes së “Kutisë së Pandorës”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Naftëtarët e Ballshit mblidhen para uzinës: Të opozitës vinë vetëm për votat

Naftëtarët e Ballshit janë mbledhur paraditen e sotme para uzinës në një tubim, pasi ende nuk ka një vendim se çfarë do të bëhet...

Pse askush në PD nuk po gëzon për “kandidaturën” e Sali Berishës?

Nga: Mero Baze Sali Berisha shpalli për herë të tretë kandidaturën e tij për të qenë në krye të Partisë Demokratike. Herën e parë më...

“Foltorja sjell largimin e Bashës e Ramës”, Topalli mbështet Berishën

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli, ka deklaruar se “Foltorja” e Sali Berishës ishte iniciativa më e mirë që mund të ndodhte nga lideri historik i demokratëve....

“35 mijë euro kush vr*t Albin Kurtin”, policia rrethon banesën e kryeministrit

Forca të shtuara të policisë kanë qëndruar pranë shtëpisë së kryeministrit Albin Kurti, pas informacioneve për kërcënim. “Kryeministri Kurti është kërcënuar. Për këtë arsye,...

U përurua në maj, Spitali Memorial i Fierit ka mungesë ilaçesh

Spitali Rajonal Memorial i Fierit hapi dyert për qytetarët në muajin maj të vitit 2021. Tashmë jemi në muajin tetor, dhe një qytetar nga...