E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Kinë/ Krijohet programi që zbulon emocionet e njerëzve, nisin testimet

Një program që tenton të zbuloje emocionet tek njerëzit nëpërmjet njohjes së fytyrës është testuar tek ujgurët në Kinë. Duke iu referuar burimeve, BBC shkruan se sistemi i ri përdor kamerën dhe njihet si ”AI”.

Një inxhinier softuer pretendoi të ketë instaluar sisteme të tilla në stacionet e policisë në provincë, megjithëse një avokat i të drejtave të njeriut të cilit iu treguan provat, e përshkroi atë si tronditëse.

Inxhinieri i softuerit pranoi të flasë me programin ”Panorama” të BBC-së nën kushtet e anonimatit, sepse ai ka frikë për sigurinë e tij. Kompania për të cilën ai ka punuar gjithashtu nuk po zbulohet.

Sipas inxhinierit, kamerat që zbulojnë emocionet janë njësoj si sistemet e mëparshme që zbulojnë kur një njeri gënjen apo thotë të vërtetën, por këtë herë shumë e përparuar.

Qeveria e Kinës ka thënë se mbikëqyrja e ujgurëve është e nevojshme, pasi ata kërkojnë të krijojnë shtetin e tyre dhe i akuzon për vrasjen e qindra njerëzve në sulme terroriste.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Gati 50,000 kafshë të gjalla kanë qenë në shitje në Vuhan para pandemisë

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...