E mërkurë, 20 Janar, 2021
11 C
Tirana

Kina vendos flamurin e saj në Hënë (Foto)

Kina është bërë shteti i dytë pas SHBA që vendos flamurin e saj në Hënë.

Fotografitë nga Administrata Kombëtare e Hapësirës së Kinës, tregojnë flamurin e kuq me pesë në sipërfaqen hënore.

Fotot e Flamurit,  u morën nga një aparat fotografik në sondën hapësinore Chang’e-5 përpara se ajo të largohej nga Hëna me mostra shkëmbinjsh, shkruan BBC.

Flamuri kinez është 2m i gjerë dhe 90cm i gjatë dhe peshon rreth një kilogram. Të gjitha pjesëve të flamurit u janë dhënë karakteristika të tilla si mbrojtja ndaj temperaturave të ftohta.

Dy misione të mëparshme hënore, të cilët kishin për qëllim të vendosnin flamurin në Hënë kanë dështuar.

Misioni Chang’e-5 është ulja e tretë e suksesshme e Kinës në Hënë në shtatë vjet.

Shtetet e Bashkuara e vendosën flamurin e parë në Hënë gjatë misionit të drejtuar Apollo në vitin 1969.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Trump lë Shtëpinë e Bardhë: Nder të isha presidenti tuaj, do kthehemi sërish

Presidenti në largim i SHBA-ve, Donald Trump ka mbajtur fjalën e lamtumirës këtë të mërkurë teksa ka lënë Shtëpinë e Bardhë për t’u nisur...

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vrasja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...