E mërkurë, 27 Maj, 2020
11 C
Tirana

Etiketa

hene

“Baza në Hënë”/ NASA zbulon idenë revolucionare: Tullat prej kërpudhe (VIDEO)

asa ka arritur në një ide që mund t’i japë një hov të jashtëzakonshëm kolonizimit të planetëve. “Tullat prej kërpudhe”, është ideja e NASA-s...

Njihuni me robotët autonom që mund të bëjnë gërmime në Hënë dhe Mars

Një kompani e re në Kaliforni ka plane ambicioze që janë jashtë kësaj bote. “Voa” shkruan se pronarët e kompanisë janë duke punuar në ndërtimin...

Dështon sërish misioni indian në Hënë, stacioni hapësinor humb kontaktet me sondën

Tentativat e Indisë për të zbarkuar në Hënë, kanë dështuar edhe kësaj radhe. Që nga viti 2008, ky është dështimi i dytë i përpjekjeve...

Atmosfera e Tokës është më e madhe nga sa kemi menduar, shtrihet deri në Hënë

Ne njerëzve, na pëlqen të vendosim etiketa dhe kufij për gjërat. Për shembull, kufiri midis atmosferës dhe hapësirës së Tokës është vija Karman, pika...

Rusia mund të nxjerrë blof SHBA-të, verifikon zbritjen e amerikanëve në Hënë

Misioni i ardhshëm rus në Hënë do të përfshijë edhe faktin nëse zbritja në Hënë e amerikanëve, në vitin 1969, ishte e vërtetë apo...

Astronautët do zbarkojnë sërish në Hënë, njihuni me misionin ‘sekret’

NASA dëshiron të përsosë projektin e një rakete super të madhe “space launch system”, të nevojshme për transport të modulëve më të mëdhenj për...

SHBA-të festojnë 50 vjetorin e zbritjes së njeriut në Hënë

Një mbrëmje gala në Qendrën Hapësinore Kennedy në Florida hapi këtë javë një vit festimesh e aktivitetesh në përgatitje për 50 vjetorin e zbritjes...

Ndahet nga jeta njeriu i katërt që shkeli në Hënë

Ish-astronauti amerikan, Alan Bean, njeriu i katërt që shkeli në Hënë, është ndarë nga jeta në Teksas në moshën 86-vjeçare. Në vitet më të vona...

Në 2019-tën do të ketë rrjet 4G edhe në Hënë

Gjigantët e telefonisë celulare, Vodafone dhe Nokia po përgatiten për të ngritur një rrjet telefonik 4G në Hënë brenda vitit 2019. Rrjeti hënor 4G pritet...

Dosja ‘Tahiri-Habilaj’/”Për 6 muaj vete në Hënë, 20 milionë euro në fushatë”

Publikohen sërish audio të reja për dosjen “Habilaj-Tahiri”. Moisi Habilaj dhe Sabaudin Çelaj, të përgjuar nga autoritetet italiane në makinën e tyre gjatë një...

Të fundit

Top Story/ Me 3500 euro, arabët nisen me gomone nga Shqipëria drejt Italisë

Në dokumentarin “Trafiku i Arabëve” djemtë e infiltruar nga Top Story, gjatë bisedës me trafikantin e pyesin për garancinë e parave, sepse ata nuk...

Top Story/ Zbulohet grupi i trafikantëve të arabëve, në zonën e Oxhakut në Tiranë

Dalim për të takuar grupin e parë të trafikantëve. Ata janë të vendosur në një zonë të Tiranës, midis rrugës Kongresi i Manastirit dhe...

“Pazaret” në politikë/ Murrizi: Rama-Basha-Meta janë takuar fshehtas në Golem

Rama-Basha-Meta janë takuar kundër Reformës në Drejtësi. Kjo deklaratë ka ardhur nga Myslim Murrizi, ku shtoi se takimi mes palëve solli edhe reagimin e...

Nazarko: Në rastin e një konflikti me PD, LSI shkon tek rrënjët e veta, tek PS

Analisti Shpëtim Nazarko deklaroi mbrëmjen e sotme në emisionin “Real Story” në “News24” se në rastin e ndonjë konflikti të mundshëm mes Partisë Demokratike...

“I shkelin syrin njëri-tjetrit”, Basha merr ‘goditjen’ e fortë nga aleati i tij

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka, i ftuar në emisionin 'Repolitix', ka dalë kundër kryedemokratit Basha, duke thënë se nuk ka vullnet për...
WhatsApp KONTAKTO TT