E enjte, 21 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Kim Jong Un: Koreja e Veriut të përgatitet për dialog dhe përballje me SHBA-të

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un ka thënë se vendi i tij duhet të përgatitet për dialog por edhe për përballje me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kjo është hera e parë që Kim komenton drejtpërdrejt administratën e Presidentit Joe Biden. Më parë, Koreja e Veriut kishte anashkaluar përpjekjet e qeverisë së re të SHBA për të vendosur komunikimin diplomatik, shkruan BBC.

SHBA ka bërë thirrje që Koreja e Veriut të heqë dorë nga armët e saj bërthamore, por Peniani ka refuzuar vazhdimisht. Për këtë aryse,  Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka vendosur sanksione të rrepta ekonomike për shtetin e Azisë Lindore.

Kim ka bërë këto deklarata në një takim me zyrtarë të lartë shtetërorë, që ka nisur këtë javë në kryeqytetin Phenjan.

Sipas tij, Koreja Veriore duhet të përgatitet për përballje, “për të mbrojtur dinjitetin dhe interesat e shtetit, për zhvillim të pavarur”, si dhe për të garantuar një ambient paqësor për sigurinë e verikoreanëve, ka thënë media shtetërore KCNA.

Deklaratat e tij vijnë pasi ai ka pranuar zyrtarisht se situata me ushqim po rëndohet në këtë vend.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Thellohen spastrimet në PD/Luan Baçi largohet nga kreu i degës në Fier

Lulzim Basha ka marrë një tjetër vendim, për të shkarkuar një tjetër emër nga radhët e PD-së. Dita-ditës, kryedemokrati po fakton se mbetet i...

PD e vendosur për t’i shkuar deri në fund çështjes “Becchetti”

Pak kohë më parë, Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut në Strasburg ka dënuar Shqipërinë me 110 milionë euro, për konfliktin me biznesmenin...

Hoxhë Hasan Tahsini, në fokus të Akademisë për Studime të Çamërisë

Hoxhë Hasan Tahsini ka qenë në fokus të Akademisë së Studimeve për Çamërinë. Simpoziumi shkencor i Akademisë së Studimeve për Çamërinë është mbajtur në...

Për periudhën janar-prill janë shpenzuar 14 mln USD për 499 mijë të vaksinuar

Për vaksinimin e popullatës në 4 mujorin e parë të 2021 janë shpenzuar rreth 14 milonë dollarë sipas të dhënave të Ministrisë të Shëndetësisë....

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...