E premte, 26 Shkurt, 2021
10 C
Tirana

Këto janë vendet ku ka më shumë gjasa të infektoheni me Covid

Cilat janë vendet ku rrezikoheni më tepër të infektoheni nga koronavirusi?

Shëndeti Publik i Anglisë ka publikuar një listë me ambientet që konsiderohen si “zona të nxehta”, duke përdorur të dhënat e mbledhura nga sistemi “testim dhe gjurmim” i Shërbimit Kombëtar Shëndetësor (NHS).

Sipas të dhënave të përllogaritura, supermarketet janë ambientet ku ka më shumë gjasa të infektoheni me Covid-19. Në vend të dytë renditen gjimnazet dhe më pas shkollat fillore.

Ajo që bie në sy është se palestrat, baret apo pub-et, nuk janë abmiente aq të rrezikshme të transmetimit të virusit.

LISTA:

Supermarketet – 18.3%

Gjimnazet – 12.7%

Shkollat fillore – 10.1%

Spitalet – 3.6%

Azilet – 2.8%

Kolegjet – 2.4%

Magazinat – 2.2%

Shkollat e infermierëve – 1.8%

Pub-et ose bar-et – 1.6%

Hoteleria – 1.5%

Universitetet – 1.4%

Fabrika prodhimi – 1.4%

Banesë me deri në 5 persona – 1.2%

Godinat ambulatore – 1.1%

Palestrat – 1.1%

Restorantet dhe kafenetë – 1.0%

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazment Bardhi, ka kallëzuar penalisht në SPAK rivalin e tij në këtë qark, Taulant Ballën. Gjatë intervistës në emisionin...

UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër Covid-19

Shefi i zyrës së UNICEF-it (Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë) në Kosovë, Murat Sahin përmes një postimi në llogarinë e tij në...

Kush do i fitojë zgjedhjet e 25 prillit? Del sondazhi i IPSOS

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”...

Studimi i ri: Ja çfarë ndikimi ka mbajtja e maskës në rrahjet e zemrës

Studiuesit në Spitalet Universitare Rainboë Babies & Children (UH Rainbow), botuan të mërkurën të dhënat e një studimit të ri, që tregon se mbajtja...

Çfarë fshihet pas dorëheqjes së Bamir Topit nga FRD? Bardhi zbardh detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, njëherazi drejtues politik në Qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi, komentoi mbrëmjen e sotme largimin e Bamir Topit nga...