E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Këshilltari gjerman i kërkon dorëheqjen Bashës, i del në krahë Berishës

Jo vetëm Berisha, por edhe vetë këshillari i tij i ka dalë kundër kryedemokratit Basha. Përjashtimi i Sali Berishës nga grupi parlamentar i PD-së me vendim të Lulzim Bashës, ka nxitur përplasjet mes demokratëve, të cilët janë ndarë në dy kampe. Një prej mbështetësve më të mëdhenj të PD-së, Martin Henze, që njihet edhe si këshilltar gjerman në selinë blu, i ka dalë krahë Berishës.

Situata gjatë ditëve të fundit është nxehur jashtë mase, pasi Berisha është hedhur në sulm për të larguar Bashën dhe kthyer PD-në kundër SHBA-së. Një lëvizje e beftë nga këshilltari i Bashës, nxjerr zbuluar edhe ‘armiqësitë’ me të vetët.

Martin Henze, në një postim në Twitter është pozicionuar hapur krah ish-kryetarit të PD-së Sali Berisha, i cili me anë të ‘Foltores’ po tenton të bindë demokratët që vendimi i Lulzim Bashës për ta përjashtuar nga grupi parlamentar, ishte i gabuar. Henze i kërkon Bashës që të largohet nga drejtimi i partisë për shkelje të rëndë që i bëri rregullave të kësaj partie, por edhe për marrëveshje me Ramën dhe aferë në SHBA.

“Më e rëndësishmja është, që kryetari të japi dorëheqjen. Të japi dorëheqjen. Për veprimet e tij të paligjshme javën e kaluar, duke shkelur rëndë statutin e Partisë Demokratike dhe larguar nga grupi parlamentar liderin historik te Partisë Demokratike. Të japi dorëheqjen. Për marrëveshjen e fshehtë me Ramën në dëm të Partisë Demokratike, duke i sjellë jo vetëm humbjen në zgjedhjet e fundit parlamentare, por dhe dëme të pa riparueshme. Të japi dorëheqjen. Për transaksionet ilegale financiare në SHBA, e ndjekur nga një fotografi me Trump”, shkruan Henze.

Lexo edhe :   “Vijë e kuqe”! Rama: S’ka negociata për Reformën në Drejtësi me PD-në
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...