E diel, 1 Gusht, 2021
37.5 C
Tirana

“Kemi kërkuar kthimin e gylenistëve”, ministri turk paralajmëron Shqipërinë

Ministri i Jashtëm, Gent Cakaj ka pritur ditën e sotme në Tiranë homologun e tij turk, Mevlut Çavuşoğlu.

Pas takimit, dy zyrtarët dolën në një konferencë të përbashkët për mediat. Gjatë konferencës, ministri turk u pyet lidhur me numrin e gylenistëve që ndodhen në vendin tonë.

Ai tha se nuk ka shifra të sakta në lidhje me këtë çështje, teksa shtoi se ka kërkuar kthimin e anëtarëve të FETO-s.

“Nuk kam shifra të sakta, por kemi kërkuar kthimin e anëtarëve të FETO-s. FETO një organizatë e kontrolluar nga shërbime sekrete të disa vendeve, dhe përbën kërcënim jo vetëm për Turqinë Shqipëria ka hedhur disa hapa, presim të vijojmë më tej. Nuk dëshirojmë që Shqipëria të jetë portë sigurie për FETO-n. Mendojmë se prania e FETO-s. është një rrezik e kërcënim për sigurinë e të ardhmen e Shqipërisë. Duhet të hedhim hapa për të ardhmen tonë, ia shpjegova mirë këtë z.Cakaj do ia shpjegoj edhe kryeministrit Rama”, deklaroi ministri turk.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...