E mërkurë, 12 Gusht, 2020
22 C
Tirana

“Kemi humbur çdo gjë, është fatkeqësi biblike”, Greqia gjunjëzohet nga moti i keq (Video + Foto)

Më të lexuarat

“Pse or pse t’kem frikë”, Meta: Vargjet e Havzni Nelës edhe sot gjëmojnë

Presidenti Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka ndarë me ndjekësit vargjet e poezisë së Havzni Nelës, që sipas tij edhe...

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

Kthimi nga zonat bregdetare, Policia: Hiqen 34 patenta, gjobiten 154 shoferë

Policia e Shtetit bën me dije se prej orës 16:00 ka filluar kthimi nga zonat bregdetare, në drejtim të Tiranës dhe Morinës, i pushuesve...

Policia e Tiranës arreston 5 persona, ja për çfarë akuzohen

Policia e Tiranës njofton se së fundmi 5 persona kanë përfunduar në pranga. Bëhet fjalë për dy shtetas të cilët ishin shpallur në kërkim kombëtar...

Rama: Me këtë lajm të mirë iu uroj një javë të mbarë

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook, bën me dije se sot nis puna për Tunelin e rrugës Delvinë-Kardhiq. Ky i fundit,...

Bilanci/ Bie numri i rasteve të reja dhe viktimave në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit ka humbur jetën 1 person nga koronavirusi në vend. Nuk e ka...

Dalin emrat/ Kush ra sot në “rrjetën” e OFL-së

Kush ka rënë ditën e sotme në “rrjetën” e OFL-së? Raportohet se Operacioni Forca e Ligjit i ka dërguar formularin e deklarimit të pasurisë pesë...

Pandemia/ Epidemiologu i njohur: Lajme të mira miqtë e mi

Epidemiologu i njohur Ilir Alimehmeti përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka dhënë disa “lajme të mira” lidhur me pandeminë. Ai sqaron se virusi...

Putin: Kemi vaksinën e parë ndaj koronavirusit, e kam injektuar tek vajza ime

Presidenti rus, Vladimir Putin, pohoi sot se Rusia e ka gati vaksinën ndaj koronavirusit. Në një deklaratë për mediat, Putin tha se ai e...

Truproja i kreut të Kuvendit fotografohet duke qëlluar ndaj protestuesve në Liban

Truproja një prej zyrtarëve më të lartë libanez, Nabih Berri, është fotografuar duke qëlluar me armë zjarri ndaj protestuesve gjatë fundjavës. Truproja i lidhur me...

Disa qytete në Greqi, përfshirë dhe Athinën mëngjesin e djeshëm janë prekur nga moti i keq, ku si pasojë u shënuan 15 viktima dhe 17 të tjerë të plagosur.

Katastrofa natyrore që sulmoi Greqinë, ka shkaktuar dhe dëme të konsiderushme materiale, duke nisur që nga shtëpitë e përmbytura e automjetet e shkatërruara.

Nënkryetari i komunës së Nea Peramos, Stavros Fotiou u shpreh se: Rrugët tona janë shkatërruar plotësisht, rreth një mijë shtëpi janë përmbytur, gati një e treta e qytetit. Kemi humbur çdo gjë është një fatkeqësi biblike.

Përmbytje patëm edhe në vitin 1999, por kjo i kalon përmasat e normales. Vala e baltës erdhi si një cunami. Gjithsej në zonën e Mandra janë 160 thirrje për ndihmë, pasi popullsia është e tëra nën ujë.

Lexo edhe :   Parashikimi i motit, 9 gusht 2020

“Ne po bëjmë gjithçka që mundemi për t’u marrë me problemet që kanë lindur. Thirrjet për ndihmë i kanë tejkaluar 160, ndërsa këtë herë  janë 60 zjarrfikës me 25 automjete “, thekson zëdhënësja e agjencisë së lajmeve maqedonase Fire, Stavroula Malliri.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

​Gashi: PDK nuk bëhet pjesë e qeverisë Hoti

Anëtari i kryesisë së PDK-së, Kujtim Gashi, ka hedhur poshtë zërat se kjo parti do të futet në qeverinë Hoti. Në një intervistë për emisionin...

Greqia hyn në valën e dytë të pandemisë

Greqia ka hyrë zyrtarisht në valën e dytë të pandemisë së koronavirusit. Kjo gjë është konfirmuar për “Guardian”, nga një prej ekspertëve të sëmundjeve infektive...

Haradinaj i tërheq vërejtje Hotit: Ke ulur nivelin e dialogut

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, shprehet i pakënaqur ndaj Avdullah Hotit lidhur me dialogun që po zhvillohet në Bruksel. Në një intervistë për RTV21, Haradinaj...

Për fitoret dixhitale të Berishës dhe humbjet reale të Bashës

Nga Alfred Peza Pasi e ndihmoi opozitën në fitoren e “revolucionit popullor” pas djegies së mandateve të deputetëve dhe bojkotit të zgjedhjeve lokale të 30...

Zbulohet nëse Mbappe do të aktivizohet në ndeshjen kundër Atalantës

Trajneri i PSG-së, Thomas Tuchel, ka njoftuar se sulmuesi Kylian Mbappe do të jetë gati për sfidën ndaj Atalantës. Ai e bëri të ditur këtë...