E mërkurë, 28 Tetor, 2020
16 C
Tirana

KE rekomandon negociatat, Rama në konferencë apel Bashës dhe opozitës

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Bum infektimesh/Franca merr vendimin ekstrem, në karantinë për të paktën 1 muaj

Franca ndodhet mes pesë vendeve më të goditura në botë nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, Franca ka regjistruar 33.417 raste të reja...

“Do përjetojmë situatën e Italisë”, mjekja shqiptare në Gjermani jep alarmin

Sikundër Franca, edhe Gjermania pritet të ashpërsojnë masat e kufizimit, teksa rritet numri i të infektuarve me koronavirus nëpër Evropë. Mjekja Marsela Ceno, e...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Video/ Ekzekutohet me raketë ministri i Mbrojtjes në Armeni

Përshkallëzohet lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Mediat botërore raportojnë se është ekzekutuar me raketë ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh. Siç shihet dhe...

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar vendimin e Komisionit Evropian për rekomandimin për çelje të negociatave si një fryt të përmbushjes së detyrave të shtëpisë.

Gjatë konferencës së tij të përbashkët me ambasadorin e BE-së, Luigi Soreca, kryeministri tha se rekomandimi pozitiv i sotëm është një vendim politik, ndryshe nga rekomandimi i një viti më parë, i cili ishte vendim subjektiv. Po ashtu, Rama përmendi si një sukses të madh Reformën në Drejtësi, si një model për t’u ndjekur në rajon.

“Në hapin e parë, gjykimi është objektiv, në hapin e dytë është politik. Në këtë kohë të mbetur, duhet të bëjmë gjithçka që të influencojmë gjykimin politik. Ky është një proces që vazhdon, ka nënvizuar Reformën në Drejtësi. Citoj faktin se Reforma në Drejtësi është unike, gjë që konfirmohet nga fakti se për komisionin, ajo është një model për t’u shtrirë në rajon. Pres me kuriozitet kur t’u kërkohet vendeve të rajonit që të bëjnë të njëjtën gjë.”

Më tej, Rama pati një apel për Bashën dhe opozitën, për të cilat tha se sot është koha të mendojnë për Shqipërinë dhe jo për partinë, të paktën deri në momentin e vendimmarrjes nga KE.

“Përkthyesit mos përktheni nga unë asgjë për opozitën, por një gjë është e sigurt nga raporti dhe e kam apel për Bashën dhe atë pjesë të opozitës që është rrugëve. Deri në momentin e vendimmarrjes nga KE është mirë të mendojnë për Shqipërinë, jo për partinë. Të mendojnë për gjeneratën e radhës, jo për zgjedhjet. Është mirë të mos furnizojnë ata që duan të gjejnë arsye për të thënë jo me pamje të gënjeshtërta nga Tirana që janë protesta partiake, jo popullore”, tha ndër të tjera kryeministri.

Lexo edhe :   Rama: Do e votojmë Kodin Zgjedhor/ Meta bën lëvizjen e radhës
Lexo edhe :   Raporti i KE: Në Shqipëri, borxhi kërceu në 81.5% të PBB-së

Fjala e plotë:

Për ne nuk është një surprizë, afirmoi faktin se i kemi bërë me përpikëri detyrat e shtëpisë dhe për këtë fakt KE sot ka konfirmuar rekomandimin pozitiv pa kushte për çeljen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë në BE.

Vitin e shkruar Shqipëria e mori një rekomandim pa kushte nga Komisioni dhe KE vendosi që në qershorin e 2019 të zyrtarizojë çeljen e negociatave për anëtarësim dhe në dhjetor të nisë procesi në konferencën ndërkombëtare.

E rëndësishme është se komisioni përsëri ka konfirmuar bazuar në fakte, e shifra, ka rirekomanduar çeljen zyrtare të negociatave.

Ndryshe nga sa ka ndodhur në të shkuarën, Shqipëria nuk ka humbur asnjë mik. Ky vit ka qenë një vit pune intensive me komisionin në aspektin e skanimit të gjithë legjislacionit.

Ky është hapi i parë, hapi i dytë konfirmues është Këshilli Evropian, pra mbledhja e të gjithë udhëheqësve politike të KE.

Në hapin e parë, gjykimi është objektiv, në hapin e dytë është politik. Në këtë kohë të mbetur, duhet të bëjmë gjithçka që të influencojmë gjykimin politik.

Ky është një proces që vazhdon, ka nënvizuar Reformën në Drejtësi. Citoj faktin se Reforma në Drejtësi është unike, gjë që konfirmohet nga fakti se për komisionin, ajo është një model për t’u shtrirë në rajon. Pres me kuriozitet kur t’u kërkohet vendeve të rajonit që të bëjnë të njëjtën gjë./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Luftë doni, luftë do të ketë!”, Patozi tregon prapaskenat e zgjedhjeve

Ish-deputeti i PD-së, aktualisht kryetar i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka shpërndarë një shkrim të gazetës 'Rilindja Demokratike', ku ndodhen 4 personazhe që janë...

Rama nuk ndalet: Mbylleni grevën dhe ulemi qajmë hallin

Naftëtaret e Ballshit janë në ditën e 14-të të grevës së tyre. Nga ana tjetër, kryeministri Edi Rama vijon që të përsërisë thirrjen e...

Ish-gruaja e tij e mallkoi, Fjolla Morina publikon fotot krah biznesmenit

Këngëtarja e njohur Fjolla Morina, po përjeton një histori të bukur dashurie. Ajo momentalisht ndodhet në një shtëpi me qira në qytetin e Kukësit,...

“Do përjetojmë situatën e Italisë”, mjekja shqiptare në Gjermani jep alarmin

Sikundër Franca, edhe Gjermania pritet të ashpërsojnë masat e kufizimit, teksa rritet numri i të infektuarve me koronavirus nëpër Evropë. Mjekja Marsela Ceno, e...

Rama-Metës: S’ke asnjë kompetencë të fusësh hundët në punët e ekspertëve

Duket se kryeministri Rama nuk e ka mirëpritur edhe aq mirë letrën publike të Metës, ku kërkonte të dinte se çfarë po ndodh me...