E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Rama del kundër Metës: Zgjedhjet do mbahen në 30 qershor!

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Kryeministri Rama deri më tani i ka dërguar 6 letra publike kryedemokratit Basha, për gjetjen e një gjuhe të përbashkët. Pas raportit të KE, ambasadori i BE, Luigi Soreca dhe kryeministri i vendit Edi Rama kanë dalë në një konferencë për mediat, ndërsa ky i fundit iu përgjigj interesit të mediave lidhur edhe me propozimin e fundit të presidentit Meta.

Pak ditë më parë, Presidenti i Republikës Ilir Meta përsëriti shqetësimin e thellë mbi krizën kushtetuese, institucionale, politike dhe të përfaqësimit ku ndodhet vendi. Meta tha se është i gatshëm që në përputhje me kompetencën që i jep shkronja “gj” e nenit 92 të Kushtetutës, të rishikojë Dekretin për caktimin e datës së zgjedhjeve vendore, dhe të dekretojë një datë tjetër për zhvillimin e tyre.

Lidhur me këtë çështje, Rama tha se përkundër propozimit të Metës, zgjedhjet do të mbahen në 30 qershor.

“Përsa i përket President të Republikës, presidenti ka shprehur një gatishmëri për tu vënë në dispozicion në zgjidhje me pëlqimin e partive politike. Sepse kështu e përcakton edhe Kushtetuta. Më lejoni t’ju përsëris se PS, shumica qeverisëse nuk ka as një pëlqim, as një strukturë për shtyrje të datës se zgjedhjeve.

Lexo edhe :   A e ka lënë amanet Skënderbeu, trafikun e pasaportave?

Në 30 qershor, duhet të vijë Shqipëria institucionale dhe Kushtetuese, e cila nuk mund të merret peng, dhe nuk mund ti nënshtrohet agjendave partiake. Në këtë aspekt, në raport me presidentin, mbetem i bindjes se i duhet dhene Cezarit ate qe meriton Cezari.

Ne nuk kemi datë për të negociuar, dhe nuk kemi Kushtetute per te anashkaluar. Përsa i përket letrave, thonë; por mbase do të ketë edhe një të shtatë. Në të gjashtë ftesat për ti hapur rrugë dialogut, normalizimit të marrëdhënieve me opozitën, jam përpjekur të bëj me të mirën. Në 1 qershor, PS do të fillojë fushatën për zgjedhjet e ardhshme, por në një betejë si do të jetë Shqipëria e gjeneratës së re”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...